Sztuka uhonorowana w 2011 roku nagrodą im. Stanisława Bieniasza za najlepszy tekst dramatyczny podczas XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu.
Autor podejmuje próbę obalenia mitu żołnierza, kojarzonego z „chłopcem malowanym”, przedstawiając przejmującą i tragiczną historię matki, która dowiaduje się o śmierci ukochanego dziecka – żołnierza poległego w czasie pełnienia zagranicznej misji wojskowej. Nie jest to jednak dramat realistyczny. Jak pisał Jacek Sieradzki: – Zgęszczenie groteskowych wydarzeń, z których składa się akcja sztuki, jest tak duże, że przeczy regułom prawdopodobieństwa.
ealistyczna jest sytuacja wyjściowa: do mieszkania samotnej kobiety, której syn – żołnierz zawodowy – przebywa na zagranicznej misji, przychodzi dwóch młodych oficerów, których zadaniem jest powiadomienie matki o śmierci syna „na polu chwały”.
Oczekująca od miesięcy powrotu syna matka robi wszystko, aby uniemożliwić im przekazanie wiadomości, której się spodziewa, a której nie chce usłyszeć. Realistyczna z pozoru sztuka, poprzez elementy czarnej groteski, przekształca się w poetycki dramat. Spektakl wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach cyklu „Teatroteka”, który jest kontynuacją ekranizacji polskiej młodej dramaturgii.
Autor: Piotr Rowicki
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Obsada: Beata Zygarlicka, Michał Kalita, Michał Napiątek, Dobromir Dymecki
Centrum Informacji TVP