Jesienią sześć premierowych odcinków popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku” zobaczą widzowie TVP1. Koprodukcję Telewizji Polskiej i National Geographic Channel oparto na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. W nowych odsłonach „Sensacji XX wieku” zagrali m.in.: Jakub Wesołowski, Lesław Żurek, Ireneusz Czop, Michał Czernecki, Mirosław Baka, Adam Woronowicz, Marcin Sztabiński.
W pierwszej kolejności Jedynka pokaże
„Szablę polską” – 19 października o godz. 20:25. Odcinek został poświęcony tematowi bitwy pod Komarowem – największej bitwy konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. (w bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich). Ta zrekonstruowana opowieść odsłoni widzom tamten czas heroicznego starcia polskich żołnierzy i kunsztu naszych dowódców (gen. Stanisław Haller), którzy w jednodniowej bitwie przed murami Zamościa potrafili zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 r.
Tydzień później, 26 października widzowie zobaczą historię dowódcy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), a następnie Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji podczas II wojny światowej pt.
„Własow”. Kim był generał Andrei Własow? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 r., decydującej dla dalszego biegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami? Jak to się stało, że w 1945 r., już po zakończonej wojnie został schwytany przez NKWD?
Z kolei w listopadzie (2, 9, 23 i 30) TVP1 pokaże czteroodcinkowe widowisko pt.
„Enigma” o ściśle tajnych kulisach złamania przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej. Przed tym wielkim wyzwaniem skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.
„Sensacje XX wieku” przedstawiają fascynujące wydarzenia z historii opowiadane w przystępny i ciekawy sposób. Walorem produkcji Bogusława Wołoszańskiego jest nie tylko atrakcyjna forma, ale również wysokie oceny historyków. To sprawiło, że zakupiło je wiele zagranicznych telewizji, m.in. szwedzka, węgierska, słowacka czy japońska.
Cykl jest realizowany we współpracy z Redakcją filmu dokumentalnego TVP1 pod kierownictwem Andrzeja Fidyka.
Centrum Informacji TVP