Działając w imieniu i na rzecz Telewizji Polskiej S.A. (pełnomocnictwo w załączeniu), w związku z informacjami zawartymi w artykule pt. „TVP do wietrzenia” autorstwa red. Rafała A. Ziemkiewicza, opublikowanym w tygodniku „Do Rzeczy” w dniu 26 października 2015 r., na podstawie art. 31a i art.32 ustawy Prawo prasowe, wnoszę o opublikowanie na stronie 58 najbliższego wydania tygodnika „Do Rzeczy” sprostowania (czcionką taką, jak użyta w artykule, którego sprostowanie dotyczy) o następującej treści:
„
Sprostowanie
W artykule pt. „TVP do wietrzenia” autorstwa red. Rafała A. Ziemkiewicza, opublikowanym w tygodniku „Do Rzeczy” w dniu 26 października 2015 roku:
1. Nieprawdziwa jest informacja, że Telewizja Polska S.A. bierze udział w kampanii propagandowej dezawuującej prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Nieścisła jest informacja o utrudnionym dostępie do raportów dotyczących czasu wystąpień polityków na antenach TVP.
Raporty te są ogólnie dostępne na stronie internetowej TVP.pl, w zakładce BIP, podzakładce: „politycy w TVP”.
3. Nieprawdziwa jest informacja, że czas wystąpień polityków określony w raportach, o których mowa w pkt 2, podawany jest wg różnych metodologii liczenia.
Obowiązuje tylko jedna metoda: wszystkie dane dotyczą 100% wystąpień polityka (obraz i dźwięk) lub jego wypowiedzi telefonicznych ze zdjęciem lub planszą z imieniem i nazwiskiem mówiącego.
4. Nieprawdziwa jest informacja, że „poświęcenie kandydatowi (Dudzie) 13 godzin 27 minut i 40 sekund, na które powołuje się prezes Daszczyński (…) oznacza wszelkiego rodzaju dywagacje (…) na jego temat…”
13 godzin 27 minut i 40 sekund to w okresie 24 kwietnia – 25 maja w 100 procentach (obraz i dźwięk) - czas wypowiedzi kandydata Andrzeja Dudy.
5. Nieprawdziwa jest informacja, że czas wystąpień kandydata Andrzeja Dudy w TVP INFO w kwietniu 2015 roku to 22 minuty.
Czas wystąpień kandydata Andrzeja Dudy w kwietniu to 1 godzina 21 minut i 20 sekund.
6. Nieprawdziwa jest informacja, że TVP zwykła zapraszać „dziwnie jednomyślne autorytety” do dyskusji.
Telewizja Polska zaprasza do audycji osoby prezentujące różne poglądy, w tym także red. Rafała A. Ziemkiewicza – stałego gościa audycji „Bez retuszu” i „Po przecinku”.
7. Nieprawdziwa jest informacja, że TVP transmitowała mecz piłkarski z Irlandią na Stadionie Narodowym, w relacji z którego tylko raz przez chwilę można było zauważyć obecność prezydenta na trybunach, a relacja z szatni naszych piłkarzy została wręcz przerwana w momencie, gdy prezydent miał się w niej pojawić.
Prawa do transmisji tego meczu posiada Telewizja Polsat i to ona transmitowała mecz, a nie Telewizja Polska.
8. Nieprawdziwa jest informacja, że TVP nie informowała na swoich antenach o wizycie belgijskiej pary królewskiej.
Wizyta była relacjonowana na antenie TVP Info oraz w „Wiadomościach” z dnia 15 października 2015 r.
Aleksandra Gieros-Brzezińska
Rzecznik Prasowy Telewizji Polskiej S.A.”
Brak niezwłocznej publikacji powyższego sprostowania pod widocznym tytułem „Sprostowanie” w pełnej, powyżej określonej treści oraz z powyżej określonym podpisem zmusi Telewizję Polską S.A. do poszukiwania ochrony prawnej w formie, trybie i w pełnym zakresie prawem przewidzianym.
Aleksandra Gieros-Brzezińska