• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Biełsat ma 8 lat

16:37, 10.12.2015
Biełsat ma 8 lat!!! pusty LEAD !!!

Pierwsza niezależna telewizja białoruska już osiem lat działa „po białorusku i bez cenzury”. Biełsat rozpoczął nadawanie przez satelitę 10 grudnia 2007 roku, w Międzynarodowy Dzień Obrony Praw Człowieka. Pierwsze wydanie przygotowywanego przez cały dzień głównego programu informacyjnego trwało zaledwie 3 minuty.

 
Bielsat ma 8 lat

Nad stworzeniem stacji telewizyjnej pracowała grupa dziennikarzy z Polski i Białorusi pod kierownictwem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, która jest dyrektorem kanału od początku jego istnienia. W 2013 r. redakcja europejskiej edycji międzynarodowego czasopisma Reader's Digest uznała Agnieszkę Romaszewską-Guzy za „Europejczyka Roku”.

„Nasze możliwości są efektem tego jakie są możliwości zewnętrzne. Czy okaże się prawdą liberalizacja na Białorusi i relatywne otwarcie, które teraz ma miejsce. Jeśli tak, będziemy w stanie rozwinąć szereg projektów kulturalnych, związanych z historią i codziennym życiem ludzi. W mniejszym stopniu skierowanych na politykę. Cały czas będziemy się zajmować się jednak polityką międzynarodową. Białoruś ze znacznym impetem weszła na scenę międzynarodową. Tak się złożyła historia i my cały czas staramy informować obywateli Białorusi o tych sprawach.” – powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy nawiązując do kryzysu na Ukrainie, który pośrednio także dotknął Białoruś.

Podczas mojego pobytu na Białorusi zauważyłam, że miejscowe media nie informują ludzi o polityce i robią to w sposób wręcz karykaturalny. Są jak kołysanka. A my powinniśmy informować ludzi o polityce, chociaż w polityce wewnętrznej obserwujemy pewien zastój. Jednak na zewnątrz Białorusi cały czas tworzy się historia, która się nie skończyła.” – dodała.

W ciągu 8 lat pracy Biełsat zgromadził też imponujące archiwum rozmów z ciekawymi ludźmi, dziennikarze stacji odwiedzili setki miejsc na całym świecie i opowiedzieli niezliczoną ilość historii. Filmoteka Biełsatu wzbogaciła się w tym czasie o ponad 200 filmów dokumentalnych i obszernych reportaży. Wiele z nich nagrodzono na prestiżowych festiwalach filmowych.

Film „Goście” Andreja Kuciły uznano za najlepszy film dokumentalny tegorocznego festiwalu „Listopad” w Mińsku; dokumentalny film Biełsatu „Amerykanka. All included” została najlepszym filmem Szczecińskiego Europejskiego Festiwalu Filmowego; obraz Andreja Kuciły „Swoje miejsce” zdobył Grand Prix na 21. Międzynarodowym Festiwalu Telewizji Lokalnych w Koszycach i brązowy medal 19. Festiwalu Kina Dokumentalnego w Poznaniu.

Aresztowania, wysokie grzywny, rewizje, przesłuchania. Zniszczony sprzęt i włamanie do mińskiego biura Biełsatu – to „nagrody”, które w ciągu 8 lat otrzymują nasi współpracownicy od białoruskich władz. Mimo ogromnej presji w Biełsacie pracuje ponad 200 osób – na Białorusi i poza jej granicami.

(JB)