Do międzynarodowej selekcji INPUT 2016, która odbędzie się na przełomie stycznia i lutego br. w Berlinie zaproszono 6 programów wyprodukowanych dla anten TVP:
TVP 1
Dwa filmy z Redakcji Filmów Dokumentalnych:
„Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grunberga
„Bracia” w reż. Wojciecha Staronia
TVP2
„Służby specjalne” – serial w reż. Partyka Vegi
„Moje 89 pokolenie”– projekt dokumentalny, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan zrealizowana dla Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu
TVP Kultura
„Konkurs Chopinowski” – jako kulturalny, artystyczny projekt cross-medialny
TVP Historia
„Jaster. Tajemnica „Hela”” – dokumentalne śledztwo w reż. Marka Tomasza Pawłowskiego
Na początku marca br. poznamy oficjalną listę audycji zakwalifikowanych do programu INPUT 2016 w Calgary. Podczas majowej Konferencji prezentowanych i omawianych będzie kilkadziesiąt najlepszych, najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych programów oraz filmów wyprodukowanych przez telewizje publiczne z całego świata.
W projekcjach i dyskusjach INPUT każdego roku bierze udział kilkuset twórców, dziennikarzy
i producentów związanych z ponad 60 publicznymi telewizjami ze wszystkich kontynentów.
Więcej informacji na temat majowej konferencji INPUT na stronie www.input-tv.org.
INPUT jest największym międzynarodowym spotkaniem środowisk telewizji publicznych. Jest jedną z tych konferencji, które nie tylko przybliżają kierunki rozwoju programowego telewizji na świecie, ale także przyczyniają się do podnoszenia standardów realizacji programów. INPUT co roku staje się dla twórców i producentów doskonałą okazją do wymiany pomysłów, doświadczeń i roboczych spotkań, a także nawiązywania prywatnych międzynarodowych kontaktów, które owocują z reguły międzynarodową współpracą koprodukcyjną.
„Karski i władcy ludzkości”
Film o słynnym polskim emisariuszu Janie Karskim autorstwa Sławomira Grünberga, zdobywcy prestiżowej nagrody Emmy, reżysera i autora zdjęć do filmów dokumentalnych nominowanych do Oscara i Emmy. „Karski i władcy ludzkości" składa się z trzech warstw: nakręconych przez reżysera wywiadów, materiałów archiwalnych oraz fabularyzowanych scen zrealizowanych techniką animacji. Filmy archiwalne i fotografie zostały skrupulatnie wybrane spośród licznych źródeł historycznych, dotyczących II wojny światowej oraz z Archiwum Jana Karskiego (The Karski Papers), które znajdują się w Instytucie Hoovera (Uniwersytet Stanforda). Wśród materiałów archiwalnych w filmie pokazane są nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez Thomasa Wooda, autora książki: "Karski: How One Man Tried to Stop the Holocaust". Podstawową narrację stanowi głos Jana Karskiego z zachowanych na taśmie filmowej oraz taśmie wideo rozmów i wywiadów. Poza tym została wykorzystana konwencja "narratora zbiorowego", a składają się na nią tzw. off - y osób, które blisko znały Karskiego lub z nim współpracowały.
„Bracia”
Filmowa historia dwóch braci Alfonsa i Mieczysława Kułakowskich, którzy w wieku ponad 70. lat wrócili z Kazachstanu do Polski. Bracia przez całe życie byli razem. Na początku zesłani do łagrów, później w sowieckim Kazachstanie aż wreszcie udało im się zamieszkać w Polsce. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden jest artystą, drugi realistą. Po blisko 80 latach od zesłania na Syberię, bracia Kułakowscy decydują się na powrót do Polski, by zacząć życie od nowa – taka informacja pojawia się na początku filmu. To film o podnoszeniu się i zaczynaniu wszystkiego od nowa, bo właśnie teraz los zmusza ich do rozpoczęcia życia po raz kolejny.. To film prosty, skromny, unikający popisów warsztatowych i efektownych chwytów formalnym.