Zaprezentowano m.in. najlepsze dokumenty śledcze nagradzane podczas berlińskiego festiwalu PRIX EUROPA. Prezentacje laureatów PRIX EUROPA z ostatnich lat mają zainicjować dyskusję na temat kondycji dziennikarstwa śledczego w Polsce i w całej Europie.
Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na polskie warsztaty byli m.in. Susanne Hoffmann, dyrektor Festiwalu PRIX EUROPA oraz dziennikarze: Rolf Stengård, twórca pionu śledczego w szwedzkim radiu i laureat Prix Europa 2015, a także Inger Sunde i Espen Aarsvold z Norwegian Broadcasting Corporation (NRK). Telewizję Polską, która jest partnerem tego wydarzenia, reprezentował Maciej Stanecki, członek Zarządu TVP S.A.
Rolf Stengård, twórca pionu śledczego w Sveriges Radio oraz serwisu „Radioleaks” mówił o kondycji dziennikarstwa śledczego oraz opowiedział o sukcesie swojego portalu, dzięki któremu obywatele mogą zgłaszać dziennikarzom zauważone przez siebie nieprawidłowości. Dyskusje toczyły się też wokół reportażu na temat kulis pracy komisji noblowskiej „Brennpunkt: A Nobel Cause” Inger Sunde, i Espena Aarsvolda z Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) oraz nagradzanego reportażu „Chichot szatana” Żanety Walentyn i Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK, a także polskiego filmu dokumentalnego „Obietnica dzieciństwa” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego.
Polskich laureatów i nominowanych do nagrody PRIX EUROPA zaprezentowały: Renata Puchacz z Biura Koordynacji Programowej TVP i Wojciech Markiewicz z Polskiego Radia.
Prix Europa to doroczny festiwal podczas którego nagradzane są najlepsze produkcje telewizyjne, radiowe oraz online. W 2016 roku Prix Europa obchodzi swoje 30-lecie. Z tej okazji w pięciu miastach Europy, w tym w Gdańsku, organizowane są Master Classes, w których uczestniczą dziennikarze, twórcy i inni zaproszeni goście.