Telewizja Polska była autorem codziennych relacji z najważniejszych wydarzeń tego wyjątkowego Festiwalu, w tym uroczystej finałowej Gali, którą prowadzili Aleksandra Agaciak „Lilu” oraz Krzysztof Ziemiec z „Wiadomości” TVP1. Gala była retransmitowana w niedzielę 2 października na antenie Jedynki.
Podczas Gali wręczono nagrody festiwalu, w tym główny laur filmowy. Złoty Opornik otrzymał Henryk Jurecki za film:
„Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Jak stwierdziło festiwalowe jury, obraz nagrodzono za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu przyznano nagrodę Prezesa TVP, którą Jacek Kurski uhonorował przejmujący dokument
„Cztery życia Lidii Lwow” autorstwa Rafała Mierzejewskiego, reżysera i scenarzysty, twórcy reportaży historycznych i filmów dokumentalnych, specjalizującego się w tematyce historycznej, szczególnie dotyczącej nieodkrytych jeszcze kart II wojny światowej. Nagroda Prezesa TVP to 50 tys. złotych.
- Chcę wyrazić wielką radość, że wreszcie telewizja publiczna jest obecna na tym festiwalu, o osiem lat za późno, ale wreszcie jest! – powiedział prezes Jacek Kurski w trakcie wręczania nagrody. - Ileż tu jest pięknych historii, bohaterów, których losy czekają na opowiedzenie. Życie pani Lidii zostało dopiero zdokumentowane, ale wciąż czeka na pokazanie w filmie fabularnym. Jestem przekonany, że jeszcze nie za rok, ale za dwa lata już będziemy oglądać filmy o naszych bohaterach.
Arkadiusz Gołębiewski, twórca i dyrektor Festiwalu, z wielką satysfakcją przyjął włączenie się TVP w konkretne działania na rzecz odkłamywania polskiej historii.
- Nagroda Prezesa TVP ma ogromne znaczenie dla polskich twórców jako realne wsparcie dla produkcji opisujących językiem filmowym historię najnowszą – stwierdził dyrektor Gołębiewski. – Mam nadzieję, że ta prestiżowa nagroda będzie dla nich sygnałem, by inspiracji szukać w przemilczanych dotychczas fragmentach współczesnej historii naszego kraju.
Nagrodzony przez prezesa TVP film prezentuje niezwykłą historię 96-letniej Lidii Lwow-Eberle (pseudonim okupacyjny Lala), córki rosyjskich emigrantów w międzywojennej Polsce, żołnierza AK i konspiracji niepodległościowej, ostatniej towarzyszki życia mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki", więźniarki politycznej PRL. Jej życie jest odbiciem najważniejszych wydarzeń z historii XX wieku: ostatnie lata carskiej Rosji, rewolucja bolszewicka, wojna polsko – sowiecka 1920 r., realia kresowe II Wojna Światowa, zmiany granic, PRL i jego oblicza, w końcu niepodległa Rzeczypospolita.
Festiwalowa publiczność miała okazję do niezwykłego spotkania z bohaterką filmu Rafała Mierzejewskiego. Lidia Lwow – Eberle odebrała podczas Gali Sygnet Wolności – specjalną nagrodę przyznawaną bohaterom walczącym o wolność i niepodległość Ojczyzny.
- Cztery lata walczyłam o wolność Polski i Polska jest wolna, odsiedziałam więzienie, skończyłam studia, prowadziłam badania archeologiczne, i to chyba wszystko co chcę powiedzieć – mówiła wzruszona Lidia Lwow-Eberle.
Jury festiwalowe przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymała Julita Wołoszyńska-Mystek za film
„Odnaleziony walc”. Drugie wyróżnienie - Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt.
„Ojcu”. Trzecie trafiło do Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego za obraz
„Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.
Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej - Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt.
„Ojcu”. Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy:
„Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki,
„Zapora” – reż. Konrad Starczewski,
„Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek,
„Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski. Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadał filmowi
„303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Dyrektor Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.
Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał
„Komandor”, wstrząsającą opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie. Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz – Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.:
„Testament” oraz Olga Mickiewicz – Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż
„Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.
Podczas gali finałowej festiwalu specjalną statuetką „Źródło” została uhonorowana została Zofia Pilecka-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.
Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to jedyne w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej wydarzenie szeroko prezentujące audiowizualne prace poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” oraz polskiej historii w latach 1939 – 1989. W tym roku na konkurs nadesłano aż 64 filmy – to rekordowa liczba zgłoszeń. Do Konkursu Głównego Festiwalu zakwalifikowano 27 filmów, natomiast do konkursu na słuchowisko radiowe – 15 audycji.