W programie światowej sławy artysta opowie o swojej twórczości, inspiracjach muzycznych, rodzinie i wspomnieniach związanych z polskimi fanami. Widzowie będą mieli możliwość obejrzeć niezwykłą posiadłość artysty w Maastricht – zamek z XV wieku oraz jego prywatne studio nagraniowe, w którym urządza próby wraz ze swoją Orkiestrą Johanna Straussa.
André Rieu podziela opinię, iż muzyka Johanna Straussa była ówczesną muzyką rozrywkową i teraz powinna być traktowana podobnie. Chociaż przeważającą część jego repertuaru stanowi muzyka poważna, sposób jej wykonania jest daleki od przyjętych zwyczajów. W czasie koncertów i na płytach, na przemian z dziełami Straussów i im współczesnych, wykonywane są m.in. utwory ludowe z różnych krajów, muzyka filmowa oraz utwory powstałe jako składanka kilkunastosekundowych fragmentów różnych utworów.
André Rieu jest synem dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Maastricht. Wychowany w rodzinie z tradycjami muzycznymi, już od dziecka zafascynowany był muzyką orkiestrową. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W latach 1968–1973 studiował w klasie skrzypiec w Konserwatorium Królewskim w Liège oraz Konserwatorium w Maastricht, a następnie – w Akademii Muzycznej w Brukseli. Od 1974 do 1977 roku uczęszczał do Akademii Muzycznej w Brukseli, na której studiował u André Gertlera. Po czterech latach nauki otrzymał stopień Premier Prix Konserwatorium Królewskiego w Brukseli.
TVP Rozrywka – 7 maja, godz. 9.30 (powt. godz. 11.55, godz. 15.45 i godz. 17.10).