• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

XVII Dzień Papieski na Antenach Telewizji Polskiej

16:42, 06.10.2017
XVII Dzień Papieski na Antenach Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony będzie 8. października pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. Telewizja Polska, zgodnie z wieloletnią tradycją, na swoich Antenach zrelacjonuje uroczystości odbywające się w całej Polsce. W TVP także koncerty, wzruszające dokumenty oraz specjalne wydania programów.

Już w wigilię Dnia Papieskiego (sobota, 7 października) w Dwójce o godz. 16.45 transmisja z uroczystej gali wręczenia nagród Totus Tuus, zwanych „katolickimi noblami”. Na scenie, oprócz laureatów, pojawią się także znani muzycy: Olga Szomańska, Krzysztof Kiljański, Antek Smykiewicz. Koncert będzie zapowiedzią XVII Dnia Papieskiego. W niedzielę, podczas XVII Dnia Papieskiego w TVP INFO relacje z uroczystości odbywające się w całej Polsce, m.in. Msza Święta ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz uroczysty koncert z okazji Dnia Papieskiego. Specjalne programy także w TVP1, TVP2, TVP3, TVP POLONIA oraz TVP HISTORIA.

TVP1

BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA - KONCERT, niedziela, godz. 6.55

Skrót koncertu Dnia Papieskiego z 2016. Eksplozja radości, śpiewu i wiary. Gwiazdy polskiej muzyki śpiewają największe przeboje muzyki religijnej. Na repertuar koncertu składają się pieśni, które były wykonywane podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wśród wykonawców: Katarzyna Cerekwicka, Dorota Osińska, Olga Szomańska, Krzysztof Antkowiak, Mateusz Ziółko a także Małgorzata Szarek i Marcin Jajkiewicz. Wokalistów wspomagać będzie pełen ekspresji zespół Wiarygodni wraz z dwudziestoosobowym chórem. Koncert wyreżyserował Grzegorz Sadurski.

ZIARNO - ŚW. JAN PAWEŁ II, niedziela, godz. 8.35

Niezwykła wyprawa śladami świętego papieża Jana Pawła II. Od Europy aż po Australię wszyscy znają Jego imię i pamiętają, ile dobrego uczynił dla ludzi. Ta piękna historia rozpoczęła się nieopodal Krakowa, pośród malowniczych wzgórz Beskidu, nad rzeką Skawą, w Wadowicach. Zanim świat Go poznał jako Jana Pawła II dla nas Polaków był Karolem Wojtyłą.

IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ - XVII DZIEŃ PAPIESKI – KONCERT, niedziela, godz.15.50

Koncert XVII Dnia Papieskiego rozbrzmiewać będzie w murach Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Hasło tegorocznego Dnia brzmi: "Idźmy naprzód z nadzieją". W uroczystym koncercie zaśpiewają m.in.: Natalia Kukulska, Halina Frąckowiak, Krzysztof Cugowski i Andrzej Lampert. Wokalistom towarzyszył będzie chór Gospel Rain. Koncert reżyseruje Grzegorz Sadurski. Tego dnia Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia zbiera fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży.

TVP2

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD TOTUS TUUS, sobota, godz. 16.45

W wigilię Dnia Papieskiego, 7 października, o godz. 16.45 Dwójka zaprasza na transmisję uroczystej gali wręczenia nagród Totus Tuus, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Przyznawane co roku przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nagrody, zwane też „katolickimi noblami” honorują osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Nagrody te przyznawane są od 2000 roku. Gala wyłoni i przybliży sylwetki laureatów nagrodzonych w czterech podstawowych kategoriach: „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno – wychowawcza", „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", „Propagowanie nauczania Jana Pawła II" 4 oraz „Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Koncert będzie zapowiedzią wydarzenia odbywającego się kolejnego dnia – „Dnia Papieskiego". Na scenie oprócz laureatów pojawiają się także znani muzycy: Olga Szomańska, Krzysztof Kiljański, Antek Smykiewicz oraz Grzegorz Wilk. Jedną z gwiazd będzie również Krzysztof Majda – absolwent programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wokalista i instrumentalista. Galę poprowadzi dziennikarz Tomasz Wolny.

TVP HISTORIA

MY WSZYSCY Z NIEGO, niedziela, godz. 15.15

Film zrealizowany na podstawie wywiadów przeprowadzonych przez księdza Ireneusza Skubisia z osobami zarówno duchownymi, jak i świeckimi, które towarzyszyły Karolowi Wojtyle w różnych okresach Jego życia, wzbogaconych filmowymi materiałami archiwalnymi i zdjęciami. Zbiór tych wspomnień i materiałów archiwalnych stanowi doskonałe świadectwo życia i świętości Błogosławionego Jana Pawła II.

JAN XXIII, niedziela, godz.16.10

Sylwetka Jana XXIII - papieża, który zmienił oblicze Kościoła katolickiego w XX wieku. Dzięki niemu papiestwo zrezygnowało z wielu pompatycznych, dworskich form funkcjonowania, charakterystycznych dla średniowiecznej monarchii, a wybrało drogę dostosowania swego przekazu do warunków otaczającego go świata. Słowem - kluczem, którym posługiwał się papież, było „aggiornamento", czyli uwspółcześnienie, zaktualizowanie chrześcijańskiego orędzia, by lepiej trafiało do dzisiejszego człowieka. Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, który stał się najważniejszym wydarzeniem w historii Kościoła w XX wieku, nadając katolicyzmowi na świecie kierunek rozwoju na przyszłość.

TVP POLONIA

ROROZMOWA Z KARD. KAZIMIERZEM NYCZEM NA DZIEŃ PAPIESKI, sobota, godz. 20.30 + 2.30

W przeddzień XVII Dnia Papieskiego w specjalnej rozmowie kard Kazimierz Nycz przypomni przesłanie oraz ideę organizowanych od lat Dni Papieskich. To szczególny czas dla tych Polaków, dla których święty Jan Paweł II był nie tylko ich wielkim rodakiem, ale przede wszystkim człowiekiem, którego nauczanie obalało wiele murów tych materialnych jak i duchowych. Dla milionów Polaków Papież z Wadowic to wielki autorytet, a także dziedzictwo słowa, jakie nam pozostawił.

ZIARNO - ŚW. JAN PAWEŁ II, niedziela, godz. 9.05

Niezwykła wyprawa śladami świętego papieża Jana Pawła II. Od Europy aż po Australię wszyscy znają Jego imię i pamiętają, ile dobrego uczynił dla ludzi. Ta piękna historia rozpoczęła się nieopodal Krakowa, pośród malowniczych wzgórz Beskidu, nad rzeką Skawą, w Wadowicach. Zanim świat Go poznał jako Jana Pawła II dla nas Polaków był Karolem Wojtyłą.

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, niedziela, 8 października, godz. 10.00

GALA NAGRÓD TOTUS 2017 FUNDACJI „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA", niedziela, godz. 13.50

Nagrody Totus są przyznawane od 2000 roku. To najwybitniejsze katolickie odznaczenia przyznawane osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do podniesienia wartości godności człowieka. Gala wyłoni i przybliży sylwetki laureatów nagrodzonych w czterech podstawowych kategoriach: Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza; Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; Propagowanie nauczania Jana Pawła II; Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ - XVII DZIEŃ PAPIESKI – KONCERT, niedziela, godz. 23.30

Koncert XVII Dnia Papieskiego rozbrzmiewać będzie w murach Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Hasło tegorocznego Dnia brzmi: "Idźmy naprzód z nadzieją". W uroczystym koncercie zaśpiewają między innymi: Natalia Kukulska, Halina Frąckowiak, Krzysztof Cugowski i Andrzej Lampert. Wokalistom towarzyszył będzie chór Gospel Rain. Koncert reżyseruje Grzegorz Sadurski. Tego dnia Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia zbiera fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży.

TVP3

MAGNIFICAT - WIERSZE KAROLA WOJTYŁY, niedziela, godz. 07.35 Reportaż poświęcony twórczości poetyckiej Karola Wojtyły.

MÓJ DOM W WADOWICACH, niedziela, godz. 13.05

Historia miejsca, w którym urodził się Karol Wojtyła – domu, miasta i okolicy, w której się wychował. Wspomnienia przyjaciół Karola Wojtyły: m.in. Haliny Kwiatkowskiej i Eugeniusza Mroza. W reportażu opowiemy też o szczególnym muzeum - Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II.

HABEMUS PAPAM, niedziela, godz. 14.15

Film dokumentalny, w którym autorzy prezentują wywiady z ludźmi bliskimi kard. Karolowi Wojtyle - z okresu przed Jego wyborem na Stolicę Piotrową. Wśród bohaterów znajdują się duchowni i świeccy przyjaciele oraz współpracownicy metropolity krakowskiego m. in.: kard. Franciszek Macharski; ks. Adam Boniecki, Wanda Półtawska, Marek Skwarnicki. Wspominają kard. Karola Wojtyłę z czasów poprzedzających konklawe z października 1978 roku. Te wspomnienia prowokują do dyskusji o roli Papieża przybyłego z „dalekiego kraju" oraz przyczynach wyboru właśnie Jego na zwierzchnika Kościoła katolickiego.

ŚLADAMI JANA PAWŁA II- PAPIEŻ PRAWDY I MIŁOŚCI, niedziela, godz. 15.05

Papież - filozof, papież - mistyk, papież - apostoł miłosierdzia. Który z tych aspektów pontyfikatu polskiego papieża można uznać za najważniejszy? Osoby bliskie Papieżowi - ks. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Zofia Zdybicka, prof. Danuta Michałowska, ks. prof. Jan Machniak, Adam Bujak – opowiadają, co ich zdaniem ukształtowało osobowość młodego Karola Wojtyły. Co miało największy wpływ na jego charakter, świat jego poszukiwań i pragnień. Wspominają też wielka siłę ducha Ojca Świętego, która emanowała z jego słów wygłaszanych do Polaków podczas pielgrzymek do Polski. Program próbuje pokazać, jakie cechy charakteru i postawy Karola Wojtyły jako kapłana, biskupa, papieża są uzasadnieniem dla jego wielkiego charyzmatu. Co sprawiało, że porywał tłumy? Jaką rolę w spotkaniach Jana Pawła II z wiernymi odgrywało wyczucie chwili i niezwykłe poczucie humoru?