TVP Polonia od 1995 roku przyznaje prestiżową nagrodę, której laureatami są ludzie zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, nauki, edukacji, polityki i sportu, przyczyniający się w szczególny sposób do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie.
W tym roku do grona wybitnych laureatów dołączyli: Aleksandra Ślusarek – działaczka społeczna i samorządowa, prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej, s. Michaela Rak – zakonnica, założycielka i dyrektorka Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki
w Wilnie, Emanuel Rund – reżyser filmowy i publicysta z Nowego Jorku broniący honoru państwa polskiego podczas oskarżeń o jego współudział w holocauście, prof. Pierre Zaleski – prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu, światowej sławy fizyk, twórca programu nuklearnego Francji.
Nagrodę 25-lecia TVP Polonia odebrali: Jerzy Hoffman – reżyser i scenarzysta filmowy, autor wielkich ekranizacji literatury patriotyczno-historycznej, Caritas Polska – katolicka organizacja charytatywna pomagająca potrzebującym w kraju i poza jego granicami, oraz zespół Golec uOrkiestra – promujący polski folklor artyści, których koncert uświetnił tegoroczną Galę, a których debiut telewizyjny miał miejsce 20 lat temu w TVP Polonia.
Koncert Galowy z okazji wręczenia dorocznej nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” odbył się w piątek, 27 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Gospodarzami koncertu byli Anna Karna i Tomasz Kammel.
Relacja z koncertu w środę, 2 maja o godz. 20.10 i 2.35 oraz w piątek, 4 maja o godz. 11.25 w TVP Polonia oraz TVP Polonia Stream. Skrót z uroczystości pokaże także TVP1 w czwartek, 3 maja o godz. 13.10.
Jubileuszowa Gala 25-lecia otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018.
TVP Polonia otrzymała również specjalny dyplom Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy ustanowiony w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018.