Festiwal Telewizji w Szanghaju znany również, jako Shanghai International Television Festival, jest pierwszym i jednym z największych festiwali telewizyjnych w Azji. Od roku 1986 STVF stał się jednym z najbardziej wpływowych i prestiżowych międzynarodowych festiwali telewizyjnych na kontynencie. Jego główną rolą jest wzmacnianie współpracy i komunikacji między chińskim przemysłem medialnym, a światem.
Sama nominacja dla „Wojennych dziewczyn” jest sukcesem i wyróżnieniem i pokazuje, że produkcje TVP są dostrzegane także na jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków, czyli w Azji – powiedział wiceprezes TVP
Maciej Stanecki.
Aleksandra Pisula, która wciela się w serialu w rolę Marysi, tak skomentowała nominację do Magnolia Award –
Z ogromnym zaskoczeniem przyjęłyśmy informację, że serial został doceniony nad Pacyfikiem. Czujemy się onieśmielone tą nominacją, która dla nas już jest wspaniałym wyróżnieniem. Mamy nadzieję, że kolejne sezony „Wojennych dziewczyn” będą jeszcze lepsze i przyciągną przed telewizory jeszcze więcej widzów.
Magnolia Awards, do których nominowane zostały „Wojenne dziewczyny” są wręczane zarówno dla produkcji międzynarodowych, jak i lokalnych. O wyborze laureatów decydują w głosowaniu aktorzy, producenci, reżyserzy i pisarze. Nagroda Magnolia została przyznana po raz pierwszy w 1989 roku i jest jedną z najważniejszych nagród dla produkcji międzynarodowych i azjatyckich na kontynencie.
Serial „Wojenne dziewczyny” opowiada o trzech młodych Polkach, których losy u progu dorosłego życia splatają się w okupowanej Warszawie. Irka, Ewka i Marysia - każda z nich wywodzi się z innego środowiska – Irka pochodzi z inteligenckiej, patriotycznej rodziny, Ewka ze środowiska drobnych przestępców, a Marysia jest córką bogatego żydowskiego przemysłowca z Łodzi. Ich losy splatają się. Tytułowe „Wojenne dziewczyny” stają często do beznadziejnej walki o ideały. Aby była ona skuteczna, każda z bohaterek musi przejść wewnętrzną przemianę. Pomimo wojny nie chcą stracić tego, co mają najcenniejsze – szacunku do samych siebie.
W postacie trzech głównych bohaterek wcieliły się aktorki młodego pokolenia: Aleksandra Pisula (Marysia), Marta Mazurek (Irka), Vanessa Aleksander (Ewa). W rolę matki Irki wcieliła się Danuta Stenka, natomiast brata Irki gra Michał Czernecki.
Serial „Wojenne dziewczyny” cieszy się nieustającą sympatią widzów. Pierwszą i drugą serię obejrzało średnio ponad 2,3 mln widzów (14,7% udz.). Pierwszy odcinek pierwszego sezonu, wyemitowany 5 marca 2017 r. przyciągnął przed telewizory rekordową liczbę widzów, bo aż ponad 3 mln (17,9% udz.).