• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Drogi wolności” – premiera pilotażowego odcinka nowego serialu w TVP1!

12:43, 12.07.2018
„Drogi wolności” – premiera pilotażowego odcinka nowego serialu w TVP1!!!! pusty LEAD !!!

W rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości TVP przygotowuje wyjątkową produkcję. Burzliwe losy krakowskiej rodziny Biernackich ukazane na tle wielkich wydarzeń historycznych oraz miłość, żądza, zdrada i honor. Premiera „Dróg wolności” na antenie Jedynki już we wrześniu. Pilotażowy odcinek w niedzielę, 15 lipca o godz. 20.10 w TVP1.

„Drogi wolności” to intrygująca historia trzech młodych sióstr, w role których wcielają się: Paulina Gałązka (Marynia), Katarzyna Zawadzka (Alina) i Julia Rosnowska (Lala). Fabuła serialu w dużej mierze inspirowana jest pamiętnikami Polek z początków XX wieku. Akcja serialu rozgrywa się w latach 1914-1926. Ważnym elementem będzie także ukazanie roli nowinek technicznych, które miały wpływ na codzienność Polaków.

Na fali kończącej się wojny bohaterki zakładają w Krakowie tygodnik „Iskra”. Jego pierwszy numer, po wielu perturbacjach, ukazuje się 11 listopada 1918 roku, a tematem przewodnim jest przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania. Pismo wydawane przez młode bohaterki pozwala na zarysowanie historycznego tła serialu, w którym nie zabraknie informacji m.in. o: Pokoju Brzeskim, odzyskaniu niepodległości, Powstaniu Wielkopolskim, powstaniu rządu Paderewskiego, początkach wojny polsko-bolszewickiej, podpisaniu Traktatu Wersalskiego, Bitwie Warszawskiej, przegranym plebiscycie na Warmii i Mazurach, Powstaniu Śląskim, uchwaleniu konstytucji marcowej, prawach wyborczych dla kobiet, Powstaniu Krakowskim, a także zamachu majowym.

Opis odcinka - „Grzechy młodości” W ostatnich dniach lipca 1914 roku na usta całego Krakowa ciśnie się jedno słowo – wojna. Ignacy Biernacki (Adam Cywka), właściciel wydawnictwa „Panorama” i fotograf w jednej osobie, cieszy się z zamówienia na druk urzędowych afiszy z magistratu. Jest przekonany, że nieźle się na tym dorobi. Pozorny spokój jego rodziny przerywa zniknięcie psa. Na naszych oczach Biernacki wpada w sidła mężczyzny, któremu ćwierć wieku wcześniej uwiódł żonę. Interesy, jakie chciał zrobić dzięki wybuchowi wojny, okażą się mrzonką. Z krakowskich Oleandrów wyruszają pierwsze oddziały legionistów, a wśród nich Jerzyk Raczek (Damian Kret), syn piekarza i gosposi Biernackich (Maria Maj). W młodym chłopaku durzy się Lala (Julia Rosnowska), najmłodsza córka Ignacego. Jej siostrze Maryni (Paulina Gałązka) wpada w oko, w czasie zbiórki pieniędzy na wojsko polskie przystojny Szymon Hasefer (Adrian Zaremba). Najstarsza z sióstr, Alina (Katarzyna Zawadzka) – kulejąca i nadrabiająca kompleksy inteligencją – z sentymentem przygląda się starszemu dżentelmenowi, któremu daje lekcje języka polskiego. Nie domyśla się prawdziwego powodu przyjazdu schorowanego Austriaka do Krakowa.

Przy dźwiękach toastów za przyszłość wznoszonych na przyjęciu urodzinowym stary świat zmierza ku katastrofie. Nie przeczuwają jej ani żona Ignacego, zaglądająca do kieliszka Anna (Bernadetta Machała-Krzemińska), ani jego siostra, właścicielka apteki i stara panna – Janina (Iza Kuna). Tajemnica rodziny Biernackich po latach odbija się dramatycznym echem, choć Emilia (Anna Polony) – matka Ignacego – zrobiłaby wszystko, by temu zapobiec. Zrobiłaby jeszcze więcej, by namówić Ignacego do uwiecznienia na fotografii „prawdziwych mężczyzn” – żołnierzy zgrupowanych na Oleandrach pod wodzą Piłsudskiego. Jej życzenia nigdy się jednak nie spełnią.

Reżyseria: Maciej Migas
Scenariusz: Joanna Wojdowicz
Obsada: Anna Polony, Julia Rosnowska, Paulina Gałązka, Katarzyna Zawadzka, Iza Kuna, Bernadetta Machała-Krzemińska, Adam Cywka, Adrian Zaremba, Damian Kret i inni. Pomysłodawcą serialu jest Stanisław Krzemiński