Na mocy umowy TVP i Miasto Opole zorganizują przez kolejne trzy lata, w latach 2019-2021, kolejne edycje Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, przypieczętowując dotychczasowe sukcesy Festiwalu.
Umowa gwarantuje minimum 3 dni koncertowe z opcją czwartego dnia Festiwalu, w którym odbywałby się lubiany przez publiczność koncert Sceny Alternatywnej. Przyszłoroczny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w dniach 7-9 czerwca, zaś przewidywany termin koncertu muzyki alternatywnej, organizowanego przez TVP Kultura, to 10 czerwca.
–
Cieszę się, że Telewizja z dużym sukcesem realizuje misję na polu kultury – podkreślił Prezes TVP Jacek Kurski. –
Umowa gwarantuje kontynuację tradycji, która na stałe wpisała się w rytm najważniejszych i najbliższych sercu Polaków wydarzeń muzycznych – powiedział Jacek Kurski.
–
Festiwal, który gości w Opolu od ponad 50 lat, sprawił, że dziś o Opolu mówi się jako o stolicy polskiej piosenki. – mówił wiceprezydent Miasta Opole Przemysław Zych. –
To jest wielka tradycja i wielkie święto polskiej muzyki i artystów. Miasto Opole stara się do tej tradycji nawiązywać, organizując wiele imprez okołofestiwalowych, które dodają temu świętu atrakcyjności. Serdecznie zapraszamy na 56. edycję Festiwalu – dodał wiceprezydent Miasta Opole.
Prezes TVP podkreślił, że w interesie Telewizji jest możliwość długofalowego planowania wydarzeń artystycznych. –
Dzięki wyprzedzeniu, z jakim została podpisana umowa już od dziś możemy planować koncepcję artystyczną przyszłorocznego Festiwalu – zauważył Jacek Kurski.
***
Festiwal w Opolu jest od kilkudziesięciu lat najważniejszym wydarzeniem muzycznym na polskim rynku. Opole od lat kształtuje polską scenę muzyczną i łączy miliony Polaków wokół polskiej piosenki. Festiwal wypromował największe polskie przeboje: „Dziwny jest ten świat” – Czesława Niemena, „O mnie się nie martw” – Katarzyny Sobczyk, „Żeby Polska była Polską” – Jana Pietrzaka, „Czarne Anioły” – Ewy Demarczyk. Na deskach opolskiego Amfiteatru gościli legendarni polscy wykonawcy, m.in. Irena Santor, Marek Grechutę, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak i wielu innych.
KFPP w Opolu co roku gromadzi milionową widownię. W 2018 roku transmisje z festiwalowych koncerty obejrzało prawie 15 mln widzów.
W 2018 rekordową widownię zgromadził koncert od „Opola do Opola” - 2,7 milionów widzów, a w peaku zasiadało przed telewizorami ponad 3 mln. Wg MOR największą oglądalność miał koncert „Przebój na Mundial” ponad 3,5 mln widzów.
Ważne miejsce w Festiwalu opolskim zajmują:
KONCERTY PREMIER (zasięg minutowy dla tego koncertu wyniósł w 2018r. ponad 6 mln widzów, tyle osób przy najmniej na minutę włączyło transmisję i
DEBIUTÓW - w 2018 roku transmisję włączyło ponad 2 mln widzów (zasięg minutowy w 4+) i
koncerty okolicznościowe, które od lat mają bardzo lojalną widownię.
Nagrody festiwalowe to: nagroda imienia Karola Musioła w konkursie Premier, nagroda imienia Anny Jantar w konkursie Debiutów, nagroda w konkursie Premier, nagroda widzów w konkursie Debiutów oraz nagrody specjalne po uprzednim zaopiniowaniu przez Radę Artystyczną dla artystów obchodzących swoje jubileusze.