• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Piosenką przez historię” – nowy cykl TVP Historia

12:52, 19.10.2018
„Piosenką przez historię” – nowy cykl TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

W rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego 23 października o godz. 19:50 TVP Historia zaprasza na pierwszy odcinek nowego cyklu autorstwa Anny Kwiatkowskiej „Piosenką przez historię” dedykowanego wydarzeniom na Węgrzech.

 
Kuba Sienkiewicz

Każdy odcinek „Piosenką przez historię” opisuje jedno ważne wydarzenie historyczne poprzez piosenki Zespołu Elektryczne Gitary z płyt „Historia” i „Czasowniki”. Zespół Elektryczne Gitary - zrealizował dwie koncepcyjne płyty o tematyce historycznej – „Historia” (2010) i „Czasowniki” (2016). Piosenki oparte są o osobistą narrację autorów wynikającą nie tylko z wiedzy historycznej, lecz także osobistych doświadczeń, dzięki temu w nowatorski i niebanalny sposób prezentują wydarzenia historyczne. Dlatego są nie tylko manifestem artystycznym, lecz także ważnym głosem w publicznej debacie dotyczącej historii Polski. Każdy odcinek dedykowany jest jednemu wydarzeniu i jednej piosence. Zawiera teledysk, krótkie wprowadzenie w tematykę odcinka Kuby Sienkiewicza, lidera zespołu oraz background historyczny w postaci felietonu opisującego dane wydarzenie.

W ramach cyklu zrealizowane zostały odcinki dotyczące m.in.: Dywizjonu 303, 11 Listopada oraz Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Będzie je można zobaczyć na antenie TVP Historia już w listopadzie. Natomiast 23 października o 19:50 w 62. rocznicę wybuchu Powstania na Węgrzech odcinek dedykowany tym właśnie wydarzeniom.

- Postanowiliśmy temat Powstania Węgierskiego potraktować poprzez doświadczenia polskie – mówi Kuba Sienkiewicz. I dodaje - Społeczeństwo polskie wobec Powstania na Węgrzech zachowało się wyjątkowo dojrzale. Pomoc materialna ze strony polskiej wielokrotnie przekroczyła pomoc amerykańską.

23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie zorganizowali wiec poparcia dla postulatów polskich robotników, którzy w czerwcu 1956 roku wyszli na ulice Poznania. Wybuchły uliczne walki. Komuniści zgodzili się na objęcie przez Nagy’a stanowiska premiera, który wycofał zgodę na interwencję sowiecką, powołał niekomunistycznych ministrów oraz ogłosił neutralność Węgier i wystąpienie z Układu Warszawskiego. Sowieci utworzyli marionetkowy rząd z Josefem Kadarem na czele, który ponownie poprosił Związek Radziecki o interwencję. Inwazja zaczęła się 4 listopada. W Powstaniu zginęło dwa i pół tysiąca Węgrów dwadzieścia tysięcy internowano lub aresztowano. Skazano na śmierć i stracono ponad dwieście trzydzieści osób, w tym premiera Imre Nagy’a.

„Piosenką przez historię” Powstanie Węgry 1956 - premiera 23 października o godz. 19:50 na antenie TVP Historia.