100-lecie odzyskania niepodległości to wyjątkowe święto dla Polaków. Z tej okazji na antenach Telewizji Polskiej pojawi się znak specjalny „Niepodległa”, a wielkie świętowanie rozpocznie się w Jedynce już wieczorem 10 listopada wyjątkowym „Koncertem dla Niepodległej”.
TVP1 i TVP Polonia w niedzielny poranek transmitować będą od godz. 9:00 mszę świętą ze Świątyni Opatrzności Bożej. Od godziny 11:30 TVP1 prowadzić będzie, ze specjalnego studia Telewizji Polskiej zlokalizowanego na Placu Piłsudskiego w Warszawie, transmisję z głównych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Studio poprowadzi Przemysław Babiarz, a wśród gości będą, m.in. prof. Janusz Odziemkowski i red. Piotr Gursztyn. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne odśpiewanie hymnu przez osoby zgromadzone na Placu Piłsudskiego oraz w wielu innych miejscach w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Relacje i transmisje z uroczystości obejrzeć będzie można przez cały dzień w TVP INFO.
O godz. 17:20 Telewizja Polska zaprasza na specjalny odcinek nowego serialu Jedynki „Ziuk. Młody Piłsudski” opowiadający o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Aktorów występujących w serialu widzowie Dwójki zobaczą w specjalnym niedzielnym odcinku „Familiady”, a w „Kole Fortuny” wystąpią aktorzy z serialu „Drogi Wolności”.
W świąteczne popołudnie Dwójka wyemituje wyczekiwany przez widzów finał pierwszej edycji „Bake Off Junior”, w którym kuchnię opanowały dzieci. Kto okaże się Mistrzem Wypieków? Wieczorem widzowie TVP2 będą mogli obejrzeć Koncert Galowy „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, który transmitowany będzie z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Wyjątkową oprawę oraz premierowe filmy dokumentalne i audycje historyczne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała również TVP Historia. O godz. 16:40 widzowie obejrzą, zrealizowaną w przestrzeni wystawy „Niepodległość wokół historycznej myśli Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie, „Debatę o Niepodległości”, którą poprowadzi Piotr Legutko. Wśród gości będą, m.in.: prof. Tomasz Gąsowski, prof. Mariusz Wołos, prof. Łukasz Sroka oraz dr Monika Stankiewicz-Kopeć, znani widzom TVP Historia z programu „Marzyciele”. Kontynuacją tych rozważań będzie listopadowy cykl „Rozmowy o niepodległej”,
w którym red. Piotr Gursztyn wraz z zaproszonymi do studia historykami powędrują w czasie szlakiem historycznych wydarzeń poznając kolejne etapy polskiej drogi do niepodległości.
11 listopada TVP Kultura świętuje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości: filmem, teatrem i muzyką. W programie znajdą się: „Niedziela z… Marszałkiem Piłsudskim”, nagradzany spektakl „Marszałek”, dwa koncerty i Ignacy Paderewski w dokumencie oraz jedynej w dorobku roli filmowej – w „Sonacie księżycowej” z 1937 roku.
W Telewizji Polskiej nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych widzów. W TVP ABC na szczególną uwagę zasługuje emitowany 12 listopada odcinek „Teleranka” z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz najnowsze teledyski patriotyczne np. „Taki kraj”,
do którego Jan Pietrzak specjalnie zmienił i dostosował słowa do młodego widza. TVP ABC
z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało także pięknie zrealizowany spot patriotyczny „Jak być dobrym Polakiem”.
Świętowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie kończy się w Telewizji Polskiej 11 listopada. Już w poniedziałek (12 listopada) w Jedynce premiera spektaklu Teatru Telewizji „Człowiek, który zatrzymał Rosję” z Michałem Żurawskim i Robertem Gonerą w rolach głównych, a w środę (14 listopada) „Wielki Test o Niepodległości”, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o tym okresie historii naszego kraju.
Telewizja Polska uruchomiła specjalny serwis niepodlegla.tvp.pl, w którym znaleźć można informacje o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości wraz z kalendarium uroczystości centralnych i regionalnych, sylwetki bohaterów i komentarze.
Szczegóły w załączonym dokumencie.