• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP ABC

16:30, 13.02.2019
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP ABC!!! pusty LEAD !!!

Aby upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), TVP ABC wyemituje odcinek specjalny programu „Teleranek”, który w ciekawy dla młodego widza sposób przybliża postać Inki – Danuty Siedzikówny. Na naszej antenie będą emitowane także okolicznościowe teledyski patriotyczne. Szczegółowe opisy – poniżej.

 
Logo

Podziel się:  Więcej
„Teleranek” (25’) – emisja 1 marca godz. 13.55.
Odc. 56 „Śladem Inki”
W związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, postanowiliśmy w Teleranku przybliżyć historię niezwykłej dziewczyny - Danuty Siedzikówny. Inka, bo tak brzmiał jej pseudonim, jako sanitariuszka zaangażowana była w powojenną działalność żołnierzy AK, nazywanych „Żołnierzami Wyklętymi". Bóg, Honor, Ojczyzna - to wartości, którymi Inka kierowała się w życiu i za które życie to w konsekwencji oddała. Wspominamy jej dzieciństwo, rodzinę, młodość. Dowiadujemy się, jak to się stało, że mając zaledwie 17 lat, została aresztowana. A także skąd w tak młodym wieku wiedziała, lepiej niż niejeden dorosły, co to znaczy "zachować się jak trzeba"? W wędrówce śladami Inki towarzyszą nam: Kasia Malejonek - wokalistka; Marcin Kwaśny - aktor; Arkadiusz Gołębiewski - reżyser oraz Jacek Pawłowicz - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. I to właśnie oni pomogą nam się dowiedzieć m.in., kim w dzisiejszych czasach jest bohater, co to jest honorowa postawa, jak wielką siłę daje wiara, a także jak dziś możemy przysłużyć się Polsce. Bowiem Bóg, Honor, Ojczyzna to wartości tak samo aktualne kiedyś, jak i dziś.

Teledysk „Dziś idę walczyć, Mamo”
Jest wiele rodzajów miłości. „Dziś idę walczyć, Mamo” mówi o trzech z nich – miłości matczynej, dziecka do matki i tej do ojczyzny. Każda z nich jest tą najpiękniejszą formą miłości, bo zupełnie bezinteresowną. Przezwyciężającą wszystko, nawet największy strach. I to właśnie za jedną z nich, miłość do ojczyzny, „Ziutek” - żołnierz batalionu „Parasol”, oddaje swoje życie. Honor i wolność to wartości przyświecające mu w jego ostatnich chwilach. Tak piękne, jak piękna jest pieśń „Dziś idę walczyć, Mamo.”

Teledysk „Taki kraj”
Chwytające za serce wykonanie znanej piosenki autorstwa Jana Pietrzaka. Specjalnie dla TVP ABC sam Jan Pietrzak zmienił i dostosował do młodego widza słowa. Teledysk to symboliczna opowieść złożona z najważniejszych wydarzeń historii Polski z ostatnich stu lat. Począwszy od 1918 roku, spotkamy się z najbardziej wpływowymi Polakami, których działalność spowodowała, że Polska jest krajem wolnym. Całość została wzbogacona niezwykle plastyczną oprawą graficzną.