Opowieść o ikonach współczesnej architektury rozpocznie Robert Redford, który weźmie na warsztat kalifornijski Instytut Salka. W kolejnych odcinkach cyklu „Świątynie kultury” Wim Wenders opowie o Filharmonii Berlińskiej, Michael Madsen o norweskim więzieniu Halden, Michael Glawogger zajmie się Rosyjską Biblioteką Narodową, Karim Aïnouz – paryskim Centrum Pompidou, a Margreth Olin – Operą w Oslo. Wszyscy twórcy prezentują wybrane obiekty w charakterystycznej dla siebie filmowej stylistyce, dzięki czemu każdy odcinek to odrębna opowieść z własną poetyką i narracją. Co łączy wszystkie omawiane w serialu budowle? Ich historie są najlepszym dowodem na to, że architektura może wiele powiedzieć o stanie naszej kultury, a także o nas samych.
Odc. 1. Instytut Salka, czwartek 7 marca, godz. 22:40
Hollywoodzka legenda, nagrodzony Oscarem za reżyserię („Zwyczajni ludzie”, 1980) twórca festiwalu filmowego Sundance Robert Redford przedstawia kalifornijską siedzibę Instytutu Salka, naukowej instytucji prowadzącej badania w dziedzinie biologii. Widzowie poznają historię pomysłodawcy Instytutu – Jonasa Salka oraz projektanta budynku – architekta Louisa Kahna. Odcinek ilustruje muzyka autorstwa Moby’ego.
Odc. 2. Filharmonia Berlińska, czwartek 14 marca, godz. 22:45
Niemiecki reżyser i scenarzysta Wim Wenders („Paryż, Teksas”, „Niebo nad Berlinem”, „Buena Vista Social Club”) pokazuje ukończoną w 1963 r. Filharmonię Berlińską. Budynek został zaprojektowany przez Hansa Scharouna, autora także m.in. znajdującej się nieopodal siedziby Biblioteki Państwowej, która pojawia się w nagrodzonym w Cannes filmie „Niebo nad Berlinem” (1987). Wenders jest jednym z głównych producentów całego serialu.
Odc. 3. Centrum Pompidou, czwartek 21 marca, godz. 22:45
Budził kontrowersje jeszcze zanim go wybudowano. Siedzibę oddanego w 1977 roku Centre Georges Pompidou zaprojektowali Renzo Piano i Richard Rogers, których wizja zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Specyfikę tego postmodernistycznego budynku próbuje uchwycić brazylijski reżyser filmowy i artysta wizualny Karim Aïnouz.
Odc. 4. Więzienie w Halden, czwartek 28 marca, godz. 22:40
Duński dokumentalista Michael Madsen (autor m.in. pokazywanego na antenie TVP Kultura filmu „Wizyta”) portretuje norweskie więzienie w Halden, znane z najniższego odsetka recydywy w Europie i łagodnego traktowania osadzonych. Obiekt pojawił się wcześniej w dokumentach Michaela Moore’a „Chorować w USA” (2007) i „Where to Invade Next” (2015).
Odc. 5. Rosyjska Biblioteka Narodowa, czwartek 4 kwietnia, godz. 23:45
Odcinek poświęcony Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w St. Petersburgu to ostatnie dzieło Michaela Glawoggera, który zmarł w kwietniu 2014 roku. Austriacki reżyser („Śmierć człowieka pracy”, „Megamiasta”) cytuje Gogola, Czechowa i innych wybitnych rosyjskich pisarzy, by podkreślić wielowiekową tradycję, która stoi za jedną z największych bibliotek na świecie.
Odc. 6 – Opera w Oslo, czwartek 11 kwietnia, godz. 23:45
Gmach Opery w Oslo – największy od 700 lat obiekt kulturalny w Norwegii – oglądamy oczami reżyserki Margreth Olin. Wpisany w krajobraz budynek na skraju lądu i morza pozwala obcować ze sztuką na wielu różnych poziomach, a nie tylko siedząc na widowni. Przez ogromne przeszklenia można zajrzeć do środka i zobaczyć, jak artyści przygotowują się do występów, a pochyłe ściany i dach zapraszają do spacerów. Odcinek wzbogacają sekwencje tańca.
Wszystkie odcinki przez 30 dni po emisji będą dostępne na platformie VOD Telewizji Polskiej.