Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest od 2007 r. Sejm RP wybrał 13 kwietnia – datę opublikowania przez Niemców w 1943 r. o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w ZSRR. W tym dniu TVP Historia przypomni fakty, dotyczące zbrodni katyńskiej oraz proces dochodzenia do prawdy o masowym mordzie na Polakach dokonanym przez NKWD.
Na antenie TVP Historia o godz. 13:25 reportaż Barbary Włodarczyk z cyklu „Szerokie tory”. Jego bohaterką jest wicedyrektor Muzeum Katyńskiego, która dokumentuje wspomnienia osób mieszkających w okolicach lasu katyńskiego. Pełne emocji i wspomnienia o szczegółach i okolicznościach zbrodni, a także o tym, w jaki sposób i dlaczego skrywano prawdę. O godz. 15:00 w ramach cyklu „Spór o historię” – „Zbrodnia bez kary”, a o 22:40 „Katyń”, nominowany w 2008 r. do Oscara film Andrzeja Wajdy, którego ojciec – Jakub Wajda był więźniem Starobielska i figuruje na liście ofiar zbrodni katyńskiej pod numerem 453.
Ustawę ustanawiającą 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski, Sejm RP przyjął 22 lutego br.
W celu upamiętnienia chrztu Polski datowanego na 14 kwietnia 966 roku, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego – napisano w preambule dokumentu. W TVP Historia o 16:15 „Krzyż i Korona” Zdzisława Cozaca - film dokumentalny z cyklu „Tajemnice początków Polski” zrealizowany z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Pokazuje dzieje Polski od narodzin Mieszka I, po koronację Bolesława Chrobrego. Wydarzenia tamtych czasów, choć na pozór świetnie znane nadal kryją wiele tajemnic i są przedmiotem naukowych sporów. W filmie pokazane są najnowsze wyniki naukowych badań, a dzięki animacjom komputerowym i rekonstrukcjom przenosimy się w czasy sprzed 1000 lat. O 19:00 „Milenium kontra tysiąclecie” – film dokumentalny Piotra Kucińskiego pokazujący przygotowania do obchodów 1000- lecia Chrztu Polski w 1966 r. kiedy władze PRL sięgały po wszelkie możliwe środki, by zakłócić kościelne obchody. O 22:45 „Wielki Test z Historii - Chrzest Polski”.