„Wieczór Wolności”, to audycje pokazujące procesy historyczne i wydarzenia, które doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.
„Tamtego 1989 roku – nowy układ” godz. 20:00
Reż. Jolanta Kessler-Chojecka
Film przypomni zdarzenia, które umożliwiły wybór prezydenta PRL i doprowadziły do zawiązania koalicji strony solidarnościowej z ZSL i SD, a w konsekwencji utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Wkrótce w Sejmie zawisło nowe godło państwa - orzeł w koronie. Tadeusz Mazowiecki złożył wizytę w Watykanie. W listopadzie runął mur berliński. Ruszyła lawina wydarzeń, nazywana dziś Jesienią Narodów. Pod koniec roku Lech Wałęsa wystąpił w Kongresie Amerykańskim. O atmosferze tych kilku niezwykłych miesięcy, obawach i determinacji, ogromie pracy i przekraczaniu kolejnych granic, uznawanych dotąd za absolutnie nienaruszalne, opowiadają: Jacek Kuroń, Czesław Kiszczak, Lech Wałęsa, Andrzej Celiński, Zbigniew Bujak, Stanisław Ciosek, Andrzej Wielowieyski, Janusz Reykowski, Henryk Wujec, Jarosław Kaczyński, Jacek Amroziak, Tadeusz Mazowiecki, Roman Malinowski, Jerzy Urban, Leszek Moczulski, Piotr Nowina-Konopka, Krzysztof Kozłowski i Andrzej Stelmachowski.
„Po PRL-u – 4 czerwca – 30 lat później” godz. 22.00
Gościem Beaty Michniewicz będzie prof. Ryszard Bugaj ekonomista PAN, który przypomni przebieg częściowo demokratycznych wyborów do sejmu kontraktowego w 1989 r. Opozycja mogła ubiegać się o 35% miejsc w Sejmie i o 100% miejsc w Senacie. Nasz gość naukowiec, komentator życia politycznego i aktywny uczestnik wydarzeń analizuje przebieg tamtych historycznych wydarzeń.
„Po PRL-u” program publicystyczny Beaty Michniewicz obecny jest na antenie TVP Historia od wiosny 2019 r. Znana z audycji w radiowej Trójce dziennikarka, rozmawia z naukowcami, historykami, socjologami, medioznawcami o procesach historycznych, które doprowadziły do przemian w Polsce po roku 1989. Wspomnienia zapisane na archiwalnych taśmach filmowych i rzeczowa analiza pozwalają w nowym świetle spojrzeć na współczesną debatę polityczną i historyczną.
„Solidarność według Krzysztofa Wyszkowskiego” godz. 22:30
Reż. Paweł Nowacki, Krzysztof Nowak
Dwu odcinkowy film dokumentalny, którego bohaterem i głównym narratorem jest Krzysztof Wyszkowski, niezwykły świadek a zarazem uczestnik historii. Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL - u, inicjator Wolnych Związków Zawodowych, pomysłodawca nazwy związku SOLIDARNOŚĆ, doradca Lecha Wałęsy, premierów Bieleckiego i Olszewskiego. Najbardziej znany w ostatnich latach z bezkompromisowej postawy wobec agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.
Odc. 1 Na śmierć Solidarności (od młodości do 13 grudnia 1981r.)
Odc. 2 Transformacja czy Niepodległość (od grudnia 1981r. do listopadowych wyborów parlamentarnych 1991 r.)