„Chciałem zawsze, żeby czytelnik mnie potraktował jako kogoś bliskiego, z którym sobie wieczorem przed zaśnięciem czy po południu porozmawia” wyznał w jednym z wywiadów Tadeusz Konwicki. W niedzielne popołudnie 1 września porozmawiają o nim bliscy i współpracownicy w poświęconym jego twórczości odcinku programu „Niedziela z…”.
W studiu Marta Perchuć-Burzyńska spotka się z Mają Komorowską, Maciejem Englertem, Janem Holoubkiem, Michałem Komarem, Małgorzatą Terlecką–Reksnis, Tadeuszem Lubelskim i córką artysty Marią Konwicką. Zastanowią się nad wpływem, jaki na postrzeganie przez Konwickiego świata miała jego biografia: młodość na Wileńszczyźnie, wojna, życie w PRL-u. Porozmawiają też o życiu codziennym rodziny Konwickich, wspominając słynny stolik w „Czytelniku" i przyjaźń z Gustawem Holoubkiem. Z ich opowieści wyłania się obraz Tadeusza Konwickiego jako charyzmatycznego człowieka i wszechstronnego artysty: autora m.in. powieści „Sennik współczesny”, „Kompleks polski” i „Mała apokalipsa”, twórcy autorskich filmów („Ostatni dzień lata”, „Zaduszki", „Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko”), reżysera filmowych adaptacji utworów literackich („Dolina Issy” według Czesława Miłosza i „Lawa” na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza). Był też autorem scenariuszy filmów innych wielkich polskich reżyserów: m.in. „Jowity” Janusza Morgensterna i „Kroniki wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie współtworzył scenariusze filmów Jerzego Kawalerowicza.
Po spotkaniu w studiu widzowie TVP Kultura będą mogli obejrzeć: film „Matura” z 1965 r. w reżyserii i według scenariusza Tadeusza Konwickiego, z Marianem Opanią i Gustawem Holoubkiem w rolach głównych (godz. 18:10), „Słońce i cień. Gustaw Holoubek” – nagrodzoną na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2007 impresję z udziałem wieloletnich przyjaciół – Gustawa Holoubka i Tadeusza Konwickiego (godz. 18:45) oraz film dokumentalny „Kowalski – Malinowski. O „Salcie” Tadeusza Konwickiego” z 1998 roku (godz. 19:30).
NIEDZIELA Z… TWÓRCZOŚCIĄ TADEUSZA KONWICKIEGO, TVP Kultura, 1 września godz. 17:15