• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nagrody Mediów Publicznych 2019 wręczone

14:30, 17.09.2019
Nagrody Mediów Publicznych 2019 wręczone!!! pusty LEAD !!!

16 września w czasie uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych. Statuetki w trzech kategoriach otrzymali: Jarosław Marek Rymkiewicz (Słowo), Jan Ptaszyn Wróblewski (Muzyka) oraz Wawrzyniec Kostrzewski (Obraz).

 
Wawrzyniec Kostrzewski. Foto:TVP/Jan Bogacz

Podziel się:  Więcej
Laureatów wyłoniły niezależne kapituły Nagród Mediów Publicznych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej) powołane w kategoriach Obraz, Muzyka, Słowo. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

– Jednym z najważniejszych zadań mediów publicznych jest sprawowanie mecenatu nad kulturą – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz pomysłodawca Nagród. – Media publiczne mają szczególną misję promowania polskiej kultury współczesnej. Taki jest sens i cel Nagród, których laureatów dziś poznaliśmy. Bogactwo i różnorodność nominacji – zarówno jeśli chodzi o wiek nominowanych, styl ich artystycznego funkcjonowania oraz dziedziny, w jakich tworzą wybitne dzieła, świadczy o tym, jak bardzo polskiej kulturze potrzebny jest mecenat państwa. Gratuluję wszystkim nominowanym, w moich oczach oni wszyscy są zwycięzcami.

Niezależne kapituły Nagród Mediów Publicznych wyłoniły po pięciu nominowanych w każdej z kategorii. Spośród piętnaściorga wybitnych twórców wskazały trzech zwycięzców.

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz został Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser teatralny doceniony za „zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego – „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego”. Kapituła obradowała w składzie: Przemysław Babiarz (przewodniczący), Piotr Bernatowicz, Adam Bujak, Krzysztof Ziemiec. - Kto podejmuje się inscenizacji Wesela Wyspiańskiego staje w szranki z największymi artystami polskiej sceny i jeśli wyjdzie z tej próby zwycięsko staje się jednym z nich. Wawrzyniec Kostrzewski podjął się tego wyzwania w stulecie zaślubin Polaków z odzyskaną Niepodległością. Zobaczył swój Teatr Ogromny wielkością widowni Teatru Telewizji. Między stołem biesiadnym a składnicą narodowych artefaktów rozciąga się przestrzeń jego Wesela. Tam spotykają się postaci mistrza Wyspiańskiego kreowane przez trzy pokolenia wspaniałych polskich aktorów, z którymi Kostrzewski znalazł wspólny język, których namówił i zainspirował do wejścia w labirynt znaczeń, skojarzeń i interpretacji – powiedział, wygłaszając laudację, Przemysław Babiarz.

W kategorii Muzyka zwycięzcą został Jan Ptaszyn Wróblewski. Nestor polskiego jazzu nagrodzony za „niezwykłą osobowość muzyczną i bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za działalność pedagogiczną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu”. W tej kategorii kapituła obradowała w składzie: Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), Krystyna Prońko, Mateusz Pospieszalski i Mieczysław Kominek. – Jan Ptaszyn Wróblewski wybrał jazz już w latach 50., jako dziedzinę dającą, zwłaszcza wówczas, szansę na artystyczną wolność – podkreśla Joanna Wnuk-Nazarowa. – Na „Trzech kwadransach jazzu” obecnych w radiowej Trójce od 1970 roku wychowały się pokolenia Polaków.

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach, za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”. Kapituła obradowała w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń (przewodniczący), Maciej Pawlicki, Wojciech Tomczyk i Piotr Zaremba. – Nazwa kategorii, w której ośmieliliśmy się jako Kapituła zmierzyć zasługi Jarosława Marka Rymkiewicza odnosi się do „Słowa”, a to jest pojęcie szersze niż poezja, dramat, proza. Obejmuje również obecność pisarza w mediach, a co za tym idzie sposób komunikowania się autora z czytelnikami, czy pisarza ze społeczeństwem – mówił Krzysztof Masłoń.

Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne, otrzymali je Andrzej Dobosz, pisarz, felietonista i aktor oraz Krzysztof Talczewski, reżyser filmów dokumentalnych.

Galę wręczenia Nagród Mediów Publicznych 2019 w Teatrze Polskim uświetnił występ Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy, która uroczystość otworzyła fragmentami Poloneza A-dur, Warszawianki i Poloneza z filmu „Pan Tadeusz”. Ogłoszeniu laureatów w kolejnych kategoriach towarzyszyły porywające występy: Janusza Radka, który wykonał „Grande valse brillante” Zygmunta Koniecznego, Agaty Zubel – nominowanej w kategorii Muzyka – w utworze „Nie oczekuję dziś nikogo” Derwida, czyli Witolda Lutosławskiego, oraz Katarzyny Moś, która zaśpiewała utwór z filmu „Pociąg” do słów Jana Jakuba Należytego.

Przypomnijmy, że w poszczególnych kategoriach nominacje otrzymali:
- w kategorii Obraz: Wojciech Korkuć, Wawrzyniec Kostrzewski, Bolesław Pawica, Zbigniew Rytel, Krzysztof Talczewski
- W kategorii Muzyka: Marek Moś, Janusz Prusinowski, Józef Skrzek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Agata Zubel.
- W kategorii Słowo: Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała, Antoni Libera, Andrzej Nowak, Jarosław Marek Rymkiewicz.

***

Nagrody Mediów Publicznych zostały reaktywowane po 11 latach. Pomysłodawcą Nagród Mediów Publicznych w 2008 roku był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, który do wspólnej nagrody namówił ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej - Andrzeja Urbańskiego. Nagrody przyznano w dwóch dziedzinach: literatury (Cogito), otrzymała ją Małgorzata Szejnert i muzyki poważnej (Opus), którą otrzymał Paweł Mykietyn.

Więcej na nagrodymediowpublicznych.pl