Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającego się na pierwszym planie wątku miłosnego, w który uwikłani są: Józek – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek, narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki i wielu innych.
Widowisko historyczne zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, o legionowym pokoleniu lat 1914–1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. Ukazuje młodych ludzi, bez wahania rzucających się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.
Producentami są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzin i Maciej Pawlicki. Reżyserem „Legionów” jest Dariusz Gajewski. W rolach głównych występują: Sebastian Fabijański, Wiktoria Wolańska, Bartosz Gelner, Jan Frycz, Antoni Pawlicki, Mirosław Baka, Borys Szyc, Piotr Żurawski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Małecki, Andżelika Kurowska, Stanisław Cywka, Jakub Hojda, Monika Pawlicka, Karol Czajkowski, Krystian Pesta, Bartosz Szpak, Antoni Sałaj, Karol Górski, Kamil Wodka, Jędrzej Bigosiński i inni.
Film znalazł się w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Legiony” to kolejna po „Sługach wojny”, „Ułaskawieniu”, „Córce trenera”, „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3”, „Kurierze”, „Miłości i Miłosierdziu” oraz „Wilkołaku” koprodukcja Telewizji Polskiej.