W debacie prowadzonej przez Tadeusza Płużańskiego udział wezmą: prof. Wiesław Jan Wysocki, autor pierwszej polskiej biografii „Rotmistrz Pilecki”, dr Tomasz Łabuszewski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej oraz Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Goście porozmawiają o fenomenie i dziedzictwie rotmistrza Pileckiego, który 25 maja 1948 r., został zamordowany przez władze komunistyczne Polski Ludowej, w katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Rotmistrz Witold Pilecki w 1940 roku na ochotnika zgłosił się do akcji przeniknięcia do niemieckiej fabryki śmierci KL Auschwitz, by zorganizować ucieczkę więźniów oraz dostarczyć informacji o obozie. Stworzył wśród więźniów obozową konspirację samopomocową i zbrojną. Przesyłał do kierownictwa polskiego podziemia raporty, dzięki którym świat dowiedział o niemieckiej machinie zbrodni. Plan rotmistrza Pileckiego przeprowadzenia w Auschwitz zbrojnego powstania nie udał się. On sam jednak dokonał niemal niemożliwego – uciekł z obozu zagłady. Walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku zorganizował i dowodził siatkę wywiadowczą podległą II Korpusowi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysława Andersa. Przekazywał na Zachód informacje o terrorze Sowietów w Polsce, organizował szlaki przerzutowe, podejmował działania mające na celu ratowanie przed sowietyzacją młodego pokolenia Polaków.
Pozostał niezłomny do końca. Torturowany bestialsko w śledztwie UB pisał do żony: „czytaj dzieciom codziennie do poduszki traktat filozoficzny średniowiecznego mistyka Tomasza à Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”. Zamordowany po sfingowanym procesie, w którym wyrok śmierci zapadł, nim sąd rozpoczął obrady. Jego szczątki komuniści pochowali w bezimiennym grobie i do dziś nie udało się ich odnaleźć. Pamięć o nim przetrwała i dziś jest niekwestionowanym bohaterem narodowym.
TVP Historia, „Dziedzictwo Pileckiego”, poniedziałek, 25 maja godz. 22:05