• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Podsumowanie projektów edukacyjnych TVP emitowanych w czasie pandemii

17:12, 02.06.2020
Podsumowanie projektów edukacyjnych TVP emitowanych w czasie pandemii!!! pusty LEAD !!!

„Szkoła z TVP”, „Repetytorium Maturzysty”, „Wesoła Nauka”, „Wielkie dzieła małych rąk”, kanały edukacyjne online, to oferta programowa Telewizji Polskiej emitowana od początku zawieszenia zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Dziś, w siedzibie Telewizji Polskiej p.o. Prezesa TVP Maciej Łopiński, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podsumowali współpracę ostatnich miesięcy.

 
Od lewej: Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, p.o. Prezesa TVP Maciej Łopiński i Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, fot. TVP

Podziel się:  Więcej
„Szkoła z TVP” powstała w efekcie porozumienia Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sponsorem tego przedsięwzięcia była Fundacja PGNiG. Pierwsze zajęcia „Szkoły z TVP” wystartowały już 30 marca i były emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej: TVP3, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Sport i TVP HD. Lekcje trafiały także na platformę vod.tvp.pl, gdzie odnotowano ponad 3 miliony odtworzeń. „Szkołę z TVP” realizowano w 11 oddziałach terenowych Telewizji Polskiej, a zajęcia poprowadziło 191 nauczycieli. Wyemitowanych zostało aż 1600 lekcji premierowych, a czas antenowy oddany uczniom to 1440 godzin. Kolejnym projektem edukacyjnym Telewizji Polskiej był cykl „Repetytorium Maturzysty”. Partnerem TVP w tym przedsięwzięciu była Fundacja PGNiG.

- To, że podjęliśmy się projektu nie jest niczym szczególnym. Tak rozumiemy misję telewizji publicznej. Od początku angażowaliśmy się w przedstawianie materiałów edukacyjnych, co było widać na antenach TVP. Żadna inna telewizja, żadne inne medium nie podjęło się przygotowania w tak krótkim czasie, tak dużego projektu na tylu polach eksploatacji. Trzeba pamiętać, że ten projekt realizowaliśmy sami będąc pod reżimem koronawirusa. Główną ofertą edukacyjną w czasie pandemii była „Szkoła z TVP”, a potem „Repetytorium Maturzysty”, „Wesoła Nauka” i „Wielkie dzieła małych rąk”. Uruchomiliśmy także dwa dodatkowe kanały wirtualne dostępne w telewizji naziemnej. Projekt edukacyjny, który podjęliśmy wspólnie z MEN był dla nas wyzwaniem technologicznym i logistycznym. Była to kwintesencja misji nadawcy publicznego. Pokazaliśmy, że TVP jest spółką nowoczesną, dynamiczną, odpowiadającą na społeczne oczekiwania - podsumował p.o. Prezesa Telewizji Polskiej, Maciej Łopiński.
Współpracę z Telewizją Polską przy emitowanych od marca projektach edukacyjnych podsumował Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski.

- Realizacja porozumienia zawartego pomiędzy TVP, a Ministerstwem Edukacji Narodowej, pozwoliła na wsparcie nauczania na odległość. Dzięki ofercie TVP skierowanej do uczniów mogliśmy zaproponować dzieciom, nauczycielom, ale i rodzicom dodatkowe możliwości utrwalania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Działania te są potwierdzeniem ważnej, misyjnej  roli jaką nadawca publiczny pełni w Polsce. Telewizja Polska podjęła się trudnego  i wymagającego zadania. Dowiodła, że w dobie kryzysu i niespodziewanych wydarzeń jest w stanie sprawnie i szybko reagować na zmieniającą się sytuację. Dziękuję za wspieranie nauczycieli, uczniów i rodziców w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – powiedział Minister Piontkowski.

Ponadto TVP we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy wirtualny kanał edukacyjny. Na stronie vod.tvp.pl udostępniane były materiały uzupełniające edukację programową w nowych, wymagających warunkach. Przedszkolaki mogły „pójść” do wirtualnego przedszkola. W ramach pasma edukacyjnego „Domowe Przedszkole” emitowanego na stronie vod.tvp.pl najmłodsi widzowie mogli oglądać programy edukacyjne z ulubionymi bohaterami. W Dwójce uruchomiono pasmo edukacyjne „Wesoła Nauka” oraz program dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym „Wielkie dzieła małych rąk”. Te programy będą emitowane w TVP2 do 26 czerwca, a poszczególne odcinki dostępne są w TVP VOD. Ciekawy repertuar dla dzieci i młodzieży był dostępny również w serwisie vod.tvp.pl i tvp.pl. Udostępnione zostały filmy fabularne i dokumentalne, seriale oraz programy rozrywkowe.

Programy dla młodych widzów na antenach TVP ABC, TVP Kultura i w serwisach internetowych nie były przerywane reklamami.