Legendarną grupę Mistic Molesta założył w połowie lat 90. duet Piotr „Vienia” Więcławski oraz Paweł „Włodi” Włodkowski – zafascynowani MTV i deskorolką chłopcy z ursynowskiego blokowiska szukający muzycznego sposobu na wyrażenie siebie i na odreagowanie szarej rzeczywistości. Składanie rymów i „klejenie” na Atari pierwszych bitów okazało się sposobem wyjątkowo nośnym i skutecznym.
Dokument Bartosza Paducha jest interesujący nie tylko dla dzisiejszego pokolenia 40-tków, którzy teksty ze „Skandalu” – debiutanckiej płyty Mistic Molesta – znali na pamięć. Autor na przykładzie historii grupy ukazuje szerszy kontekst kulturowo-społeczny Polski lat 90. To geneza polskiego hip-hopu, który był głosem pokolenia, wyrazem młodzieńczego buntu przeciwko ówczesnym realiom, kiedy Polacy doświadczali konsekwencji transformacji ustrojowej.
Chuligański rap w wykonaniu Molesty z sugestywnymi i bezkompromisowymi antysystemowymi tekstami idealnie oddawał emocje sfrustrowanej młodzieży. Wyjątkowo wysoki poziom muzyczny błyskawicznie został doceniony także przez branżę.
Reżyser powraca przede wszystkim do czasów, kiedy muzyka była prawdziwą „zajawką”. Plan był prosty – tworzyć muzykę nie dla pieniędzy, kariery i popularności, dobrze się bawić, trzymać się razem. Reżyser nie bez emocji ukazuje bohaterów i ich losy także z dzisiejszej perspektywy dojrzałych artystów i biznesmenów realizujących indywidualne projekty artystyczne. Próbuje bez koloryzowania odpowiedzieć co zostało z młodzieńczych ideałów, jak wyglądają wzajemne relacje i co przyczyniło się do rozpadu grupy.
Dokument zawiera bezcenne archiwalne zdjęcia, a amatorskie nagrania przeplatają się ze wspomnieniami członków grupy i całej śmietanki polskiej sceny rapowej, dziennikarzy i dj-ów oraz rodziny i przyjaciół. Ogromną rolę odgrywa klimat koncertów oraz fotogeniczny obraz Warszawy i Polski lat 90.
Warto przenieść się w czasie – pozycja numer jeden nie tylko dla miłośników muzyki.
Oglądaj teraz na vod.tvp.pl