Sztuka opowiada o dniach, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka, a także o tragedii na Wybrzeżu, protestach robotników, które zostały brutalnie stłumione przez milicję i wojsko. W spektaklu zdarzenia te są pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie.
Opowieść scenarzystów
Roberta Miękusa i Sławomira Kopra jest oparta na faktach, chociaż wielu szczegółów wydarzeń autorzy nie są w stanie dokładnie zrekonstruować. Tworzą własną interpretację odwołując się do bardzo prawdopodobnych przypuszczeń pokrywających się w dużej mierze z ustaleniami historyków.
Ambicją autorów było zrealizowanie thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami ze sceny politycznej ówczesnego PRL. Wydarzenia grudniowe są dla twórców pretekstem do pokazania, jaka jest cena władzy, jak jej żądza może zdeformować ludzką psychikę, uzależnić i odebrać zdrowy rozsadek. Z jednej strony mamy tego, który tę władzę traci, Władysława Gomułkę. Osamotnionego, despotycznego, pozbawionego kontaktu z rzeczywistością, sfrustrowanego choleryka, który nie widzi, że jego czas minął. Z drugiej strony - tego, który po tę władzę sięga, Edwarda Gierka. Wprawdzie jeszcze się wahającego, ale w sumie bezwzględnego stratega, który wie, czego chce. W tę walkę o władzę zamieszani są najwyżsi członkowie Biura Politycznego, którzy z błogosławieństwem Moskwy i poparciem wojska wykorzystują krwawe zamieszki na Wybrzeżu, by zorganizować spisek przeciwko dotychczasowemu I Sekretarzowi PZPR. Do przejęcia „tronu” jest jednak przynajmniej dwóch kandydatów, zatem walka odbywa się na kilku płaszczyznach i nie zawsze wiadomo, kto jest kim i po której stoi stronie.
Obsada: Wojciech Kalarus (Gomułka), Zbigniew Stryj (Edward Gierek), Rafał Królikowski (Józef Cyrankiewicz), Jacek Król (Franciszek Szlachcic), Wojciech Skibiński (Mieczysław Moczar), Marcin Bosak (gen. Wojciech Jaruzelski), Jarosław Boberek (Stanisław Kania), Agnieszka Przepiórska (Barbara Jaruzelska), Diana Kadłubowska (Krystyna Tempska), Monika Babula (Stanisława Gierek), Andrzej Andrzejewski (gen. Grzegorz Korczyński), Szymon Nowak (Józef Tejchma), Cezary Łukaszewicz (płk Czesław Kiszczak), Łukasz Lewandowski (Edward Babiuch), Robert Czebotar (Zenon Kliszko), Małgorzata Puzio-Miękus (Sekretarka W. Gomułki), Jan Aleksandrowicz Krasko (Ambasador ZSRR), Rafał Pyka (Kierowca Kani), Przemysław Redkowski (gen. Bogusław Chocha), Zbigniew Suszyński (Bolesław Jaszczuk), Michał Sitarski (Kazimierz Świtała), Adam Biedrzycki (Lekarz Askanas), Ireneusz Kozioł (Stefan Jędrychowski), Karolina Kominek (Pielęgniarka w prosektorium), Mikołaj Kubacki (Chłopak z budki telefonicznej), Stanisław Sygitowicz (Ruski), Michał Kępiński (Grupa rekonstrukcyjna), Tomasz Matusiak (Statyści -Grupa XXI), Andrzej Środziński (Konsultant kaskader) i inni.
Reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki,
Scenarzyści: Robert Miękus, Sławomir Koper,
Zdjęcia: Robert Lis,
Scenografia: Justyna Elminowska,
Kostiumy: Małgorzata Śmigielska,
Muzyka: Antoni Wojnar,
Montaż: Marcin Sucharski,
Dźwięk: Bartosz Idzi, Michał Muzyka.
Premiera spektaklu „Cena władzy” w poniedziałek, 14 grudnia o godz. 21.00 w TVP1.