• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

60. Międzynarodowy Dzień Teatru

18:14, 26.03.2021
60. Międzynarodowy Dzień Teatru!!! pusty LEAD !!!

W sobotę, 27 marca przypada 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Od prawie 70. lat Telewizja Polska, dzięki scenie Teatru Telewizji, gromadzi najliczniejszą, często milionową widownię. TVP emituje spektakle w poniedziałkowym paśmie TVP1, również w TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP ABC i na vod.tvp.pl.

 
Kadr ze spektaklu „Badyle”

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.

- Z okazji Dnia Teatru składam najlepsze życzenia wszystkim Artystom i ich współpracownikom, tworzącym spektakle teatralne, a szczególnie wszystkim związanym z Teatrem Telewizji. 29 marca o godz. 21.00 Jedynka wyemituje z tej okazji niezapomniane „Tango” Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego, z artystami Teatru Narodowego w rolach głównych, a TVP Kultura 30 marca, o godz. 20.00 „Rusałkę” Antonina Dvořáka w reż. Mary Zimmerman z Metropolitan Opera – powiedziała Kalina Zalewska, p.o. dyrektora Teatru Telewizji.

Sezony 2020/21 i 2021/22 były i będą nadal szczególnie trudne dla aktorów, twórców teatralnych i miłośników wielkiej sceny. W czasie pandemii, kiedy nie mogą normalnie funkcjonować teatry szczególną rolę odgrywa Telewizja Polska. W tym czasie Teatr Telewizji przygotował różnorodny repertuar. Od komedii, groteski, komedii kryminalnej po tragedię i dramaty historyczne.

W 2020 r. najliczniej oglądanym spektaklem było „Powołanie” w reż. Pawła Woldana z udziałem m.in. Adama Woronowicza i Józefa Pawłowskiego, który zobaczyło zarówno wg MOR* jak i NAM, w momencie najwyższej oglądalności ponad 1,1 mln osób. Średnia widownia wg MOR to 950 tys. osób, a wg NAM 840 tys.

W 2021 roku spektaklem, który najbardziej zainteresował widzów TTV były „Badyle” w reż. Andrzeja Barańskiego. W obsadzie przedstawienia wystąpili m.in. Ewa Dałkowska, Andrzej Mastalerz, Edyta Olszówka czy Radosław Pazura. W momencie najwyższej oglądalności wg MOR spektakl zainteresował ponad 1,2 mln osób wg NAM i 1,1 mln wg MOR. Średnia widownia MOR to ponad 703 tys. widzów, natomiast wg NAM 613 tys. osób.

Dzięki jedynej w kraju bibliotece przedstawień teatralnych w TVP VOD widzowie mają dostęp do kultury ambitnej. W pierwszym roku pandemii widzowie korzystający z biblioteki teatralnej na vod.tvp.pl najczęściej wybierali takie spektakle jak: „Zemsta”, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Kordian”, „Baśń o trzech konikach” czy „Listy z Rosji”.

Od sześciu lat rozwój oferty Teatru Telewizji w formie Mecenatu wspiera Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Dzięki pozyskanym środkom możliwe było produkowanie kilkunastu premier rocznie, w tym przedstawień dedykowanych najmłodszym widzom.

*MOR – Model Oglądalności Rzeczywistej
**NAM – Nielsen Audience Measurement