• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Czas pieniądza” i „Śladami Eskulapa” – premiery w TVP Historia

15:53, 06.04.2021
„Czas pieniądza” i „Śladami Eskulapa” – premiery w TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

Od czwartku, 8 kwietnia TVP Historia zaprasza na premierowe odcinki nowych pasm dokumentalnych. O godz. 17:05 emitowany będzie „Czas pieniądza” - magazyn autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej poświęcony historii pieniądza i bankowości. O godz. 18:20 TVP Historia zaprasza na premierowe odcinki cyklu o historii medycyny pt. „Śladami Eskulapa”.

 
Fot. TVP, "Czas pieniądza"

Podziel się:  Więcej
Obydwa programy dostępne będą również w internecie na platformie TVP Historia2: https://historia.tvp.pl/52614342/historia2

„Dwa nowe cykle, które 8 kwietnia pojawią się na antenie TVP Historia dotyczą dziedzin życia bliskich każdemu z nas. Pieniędzy używamy codziennie i towarzyszą nam odkąd pamiętamy. Nad ich historią się nie zastanawiamy. Tymczasem ona jak w soczewce skupia nasze dzieje. Znakomicie widać to na przykładzie polskiego złotego. „Czas pieniądza”, cykl realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim pozwala nie tylko poznać historię pieniądza i historię Polski, ale też zrozumieć mechanizmy ekonomiczne z którymi spotykamy się codziennie. Cykl „Śladami Eskulapa”, dla mnie osobiście, jest niezwykle ważny. Pokazuje bowiem historię rozwoju medycyny. Kiedy irytujemy się niejasnościami dotyczącymi pandemii która nas dotknęła warto pamiętać, że zmagania medyków z wyzwaniami dotyczącymi ratowania naszego zdrowia i życia toczą się od tysiącleci i historia pokazuje jak skomplikowana jest ta materia. Oba cykle powstały z przekonania, któremu w TVP Historia jesteśmy wierni, że poznawanie przeszłości pozwala nam lepiej zrozumieć teraźniejszość”. – mówi Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia.

„Czas pieniądza”

Emisja od 8 kwietnia, w czwartki o godz. 17:05

Magazyn realizowany jest wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. Autorzy Bartłomiej Grudnik i Agnieszka Żmijewska w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnią, skąd wzięły się pieniądze, jak wyglądały w różnych epokach i krajach oraz do czego służą. Poznamy historię polskiej bankowości centralnej oraz waluty. W programie m.in. również o zbiorach „Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego”. Omówione zostaną ciekawostki, np.: jak powstają szkice i wzory banknotów NBP, dlaczego niektóre projekty nie zostały zrealizowane, gdzie drukuje się pieniądze, ile waży najcięższa moneta, dlaczego plastikowe karty i bankomaty zastąpiły bilon i banknoty.

odc. 1 – Skąd pochodzą pieniądze

Premierowy odcinek cyklu przybliży najstarsze formy płatności oraz procesy powstawania monet i banknotów. Na początku był handel wymienny towarów i usług. W Mezopotamii 3 tys. lat p.n.e. było nią zboże, Korei – ryż. Około VII wieku p.n.e. w Azji Mniejszej, pojawiły się pierwsze monety, coraz bardziej przypominające dzisiejsze pieniądze. Wykonane z metali, choć wygodniejsze w użyciu niż zboże, były ciężkie i zajmowały sporo miejsca w bagażu kupców. Następnie zastąpiły je pieniądze papierowe, które mając równowartość miar kruszców, zajmowały mało miejsca i były dużo wygodniejsze w kupieckich transakcjach. Wynalazcami pieniędzy papierowych byli Chińczycy. W czasach dynastii Tang, w latach 608-907 n.e., papierowe pieniądze zwano feiqian, czyli „latającymi”. Badania archeologiczne wykazały, że płacideł w postaci zboża używano na ziemiach polskich w jeszcze w II połowie X wieku. Pierwsze monety pojawiły się wraz z rządami Piastów, na przełomie X i XI wieku, natomiast pierwsze banknoty – po rozbiorach, podczas powstania pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Naczelnik, aby zebrać fundusze niezbędne do sformowania oddziałów, puścił w obieg pierwsze pieniądze papierowe. Banknoty nosiły nazwę „polski złoty”.

Śladami Eskulapa”

Emisja od 8 kwietnia, w czwartki o godz. 18:20

„Śladami Eskulapa” to cykl krótkich programów poświęconych historii medycyny, w których historycy dr hab. Wiktor Szymborski i dr Paweł F. Nowakowski wraz z zaproszonymi gośćmi: historykami medycyny, lekarzami akademickimi i kustoszami zbiorów muzealnych i archiwalnych przybliżą wiedzę o dziejach walki z chorobami.

W oparciu o eksponaty muzealne prowadzący zaprezentują jak medycy w różnych epokach, radzili sobie z problemami zdrowotnymi. Ilustracją każdego z medycznych zagadnień będzie historyczny tekst źródłowy z opisem zabiegu, miejsca jego wykonywania i lekarskimi poradami medycznymi. Przybliżone zostaną również wybitne polskie postaci, które znacząco wpłynęły na rozwój wiedzy o danym schorzeniu, np. Józef Dietl, który rozwiązał problem kołtunienia włosów.

Odcinki programu realizowane będą w obiektach związanych z historią medycyny, m.in.: w krakowskim Muzeum Farmacji i w schronie Oddziału Pierwszej Pomocy Medycznej przy szpitalu im. S. Żeromskiego.

„Czas pieniądza” i „Śladami Eskulapa” są projektami zrealizowanymi od podstaw i wyprodukowanymi przez Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej.