„Tomasz Wolski stworzył film niezwykle dopracowany i spektakularny”, napisano w uzasadnieniu nagrody. Dokument, wyprodukowany przez Kijora w koprodukcji z TVP i IPN, w niestandardowy sposób opowiada o dramatycznych wydarzeniach grudnia 1970 na polskim Wybrzeżu, gdy protesty robotników zostały krwawo stłumione przez komunistyczne władze. Wypadki grudniowe, prowadzące w efekcie do masakry, tym razem zostały pokazane z punktu widzenia ówczesnej władzy. Osią filmu są rozmowy telefoniczne polityków i wojskowych, które odbywały się w gabinecie MSW, gdzie podjęto decyzję o użyciu broni. Rozmowy, jakie prowadzili politycy i wojskowi, zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym po raz pierwszy. Aby lepiej zobrazować intrygujące nagrania telefoniczne i oddać atmosferę gabinetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, reżyser zdecydował się na zbudowanie realistycznych makiet i animację lalkową:
„Chciałem, żeby widz pobył z osobami, które miały wpływ na wydarzenia, żeby im się przyjrzał, poczuł ich strach i przerażenie sytuacją. Animacja lalkowa spełniła tę rolę. Postacie zostały wykonane z odzwierciedleniem realistycznych szczegółów poszczególnych bohaterów filmu w skali 1:6. Widz ma poczucie obserwacji zdjęcia, które zostało wprowadzone w ruch.” – wyjaśnił Tomasz Wolski.
Film „1970” na Festiwalu Visions du Réel wystartował w ramach Konkursu Głównego w sekcji filmów długometrażowych, w której konkurował z 12 innymi filmami z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel odbywa się od 1969 roku w szwajcarskim Nyon. Nagroda Główna tegorocznej edycji została przyznana amerykańsko-etiopsko-katarskiej koprodukcji „Faya Dayi” w reżyserii Jessiki Beshir.
„1970”
Reżyseria: Tomasz Wolski
Scenariusz: Tomasz Wolski
Zdjęcia: Tomasz Wolski
Kierownictwo produkcji: Anna Gawlita
Produkcja: Kijora
Koprodukcja: TVP, IPN