• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Majowe Święto Kina Ocalonego od Zapomnienia

12:14, 26.05.2021
Majowe Święto Kina Ocalonego od ZapomnieniaTelewizja Polska zaprasza w dniach 29-30 maja do Ogrodów Zamku Królewskiego i Arkad Kubickiego w Warszawie oraz na stronę cyfrowa.tvp.pl na Majowe Święto Kina Ocalonego od Zapomnienia. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone rekonstrukcji cyfrowej, podczas którego zostaną zaprezentowane na wielkim ekranie produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii: „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”, czy „Pan Tadeusz”. Pokazom plenerowym w Ogrodach Królewskich towarzyszyć będzie muzyka filmowa w wykonaniu Orkiestry Passionart pod batutą Janusza Wierzgacza oraz liczne atrakcje dla całych rodzin, w tym specjalna strefa rekonstrukcji cyfrowej.

Telewizja Polska zaprasza w dniach 29-30 maja do Ogrodów Zamku Królewskiego i Arkad Kubickiego w Warszawie oraz na stronę cyfrowa.tvp.pl na Majowe Święto Kina Ocalonego od Zapomnienia. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone rekonstrukcji cyfrowej, podczas którego zostaną zaprezentowane na wielkim ekranie produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii: „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”, czy „Pan Tadeusz”. Pokazom plenerowym w Ogrodach Królewskich towarzyszyć będzie muzyka filmowa w wykonaniu Orkiestry Passionart pod batutą Janusza Wierzgacza oraz liczne atrakcje dla całych rodzin, w tym specjalna strefa rekonstrukcji cyfrowej.

 
Kadr z filmu "Lalka"

-Telewizja Polska, realizując misję nadawcy publicznego, jest opiekunem historycznej spuścizny polskiej kinematografii. Posiadamy imponujący zbiór materiałów archiwalnych oraz innowacyjne zaplecze technologiczne – najnowocześniejszą w Europie pracownię Digitalizacji i Rekonstrukcji. Dzięki temu możemy łączyć historię z nowoczesnością, tworzyć nową jakość zrekonstruowanych produkcji, które chcemy zaprezentować Państwu podczas Majowego Święta Kina Ocalonego od Zapomnienia. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa TVP będzie nie lada gratką dla miłośników kultowych produkcji Telewizji Polskiej oraz pasjonatów tego niezwykle ciekawego procesu, jakim jest rekonstrukcja cyfrowa, co zapoczątkuje cykl naszych corocznych spotkań filmowych – mówi Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

-Święto Kina Ocalonego Od Zapomnienia to ukłon w kierunku twórców polskiej sztuki filmowej, którą w Telewizji Polskiej kultywujemy jako ważny obszar dziedzictwa kulturowego. To zaproszenie do wspólnego śledzenia losów rodu Niechciców, czy historii miłosnej Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej. Tym razem, dzięki nowej inicjatywie TVP, te ukochane i doskonale znane pokoleniom Polaków obrazy, zostaną zaprezentowane w zupełnie nowej jakości, zaspokajając zmysły wzroku i słuchu najbardziej wymagających widzów. W ten sposób chcemy nie tylko dzielić się z Państwem osiągnięciami technologicznymi, co osobiście uważam za ważny krok w rozwoju Telewizji Polskiej, lecz także cieszyć się możliwością bezpośredniego spotkania z widzami – bycia znowu razem – mówi Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu Telewizji Polskiej.

Majowe Święto Kina Ocalonego od Zapomnienia to inicjatywa Telewizji Polskiej, której celem jest promowanie największych polskich produkcji telewizyjnych i filmowych poddanych procesowi rekonstrukcji cyfrowej. To wyjątkowa okazja, by na wielkim ekranie, w najwyższej jakości dźwięku i obrazu obejrzeć najsłynniejsze polskie filmy i seriale oraz poznać tajniki procesu rekonstrukcji cyfrowej realizowanego przez Telewizję Polską, lidera rynku w tym obszarze.

W sobotę Telewizja Polska zaprasza na „Lalkę” w reż. Ryszarda Berda, w świetnej obsadzie z Jerzym Kamasem, Małgorzatą Braunek i Bronisławem Pawlikiem w rolach głównych. Z kolei w niedzielę na ekranie zagości kultowy serial „Noce i dnie” ze słynną sceną z nenufarami z udziałem Karola Strasburgera. Wieczory spędzimy z polskimi filmami – „Chopin. Pragnienie miłości” w sobotę oraz „Pan Tadeusz” w niedzielę.

Pokazom plenerowym w Ogrodach Zamku Królewskiego towarzyszyć będą prezentacje procesu rekonstrukcji cyfrowej oraz warsztaty na żywo, dotyczące konserwacji i rekonstrukcji taśm filmowych na przykładzie zrekonstruowanych filmów i seriali. Całość wzbogacą otwarte dyskusje i goście specjalni, wśród których nie zabraknie znanych operatorów filmowych i reżyserów. Strefę rekonstrukcji w Arkadach Kubickiego odwiedzą m.in. Grzegorz Kędzierski, współautor zdjęć do serialu „Noce i dnie” w reż. Jerzego Antczaka, który pełnił nadzór operatorski przy rekonstrukcji cyfrowej tego serialu.

Spotkamy też Jarosława Żamojdę, który jako autor zdjęć, współpracował przy rekonstrukcji cyfrowej serialu „Crimen” w reż. Laco Adamika. Arkady Kubickiego odwiedzi też Janusz Gauer, autor zdjęć serialu „Kuchnia Polska” w reż. Jacka Bromskiego, który współpracował z Telewizją Polską przy jego rekonstrukcji. Będzie też operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych Petro Aleksowski nadzorujący rekonstrukcję polskich filmów i seriali m.in. „Blisko coraz bliżej” w reż. Zbigniewa Chmielewskiego czy „Siedem życzeń” w reż. Janusza Dymka. Zapraszamy do Strefy Rekonstrukcji Cyfrowej w sobotę i niedzielę od godz. 11.00.

W ciągu dnia nie zabraknie też interaktywnych atrakcji, a wśród nich liczne konkursy z nagrodami, insta spoty umożliwiające robienie zdjęć na tle kadrów filmowych, wystawa oryginalnych strojów z epoki oraz retro fotobudka.