• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Koprodukcje TVP z nagrodami 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

18:16, 07.06.2021
Koprodukcje TVP z nagrodami 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!!! pusty LEAD !!!

W sobotę, 5 czerwca Tomasz Wysokiński został nagrodzony Złotym Lajkonikiem na międzynarodowym konkursie dokumentalnym podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Spacer z Aniołami”, koprodukcję Telewizji Polskiej. W konkursie polskim Festiwalu jury uhonorowało Srebrnym Lajkonikiem Tomasza Wolskiego za film „1970”, a wyróżnienie otrzymał Machał Kawecki, reżyser dokumentalnego obrazu „Antybohater”. Trzy nagrodzone koprodukcje TVP były rozwijane w Dziale Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych.

 
MAT. PRASOWY TVP. „SPACER Z ANIOŁAMI" REŻ. TOMASZ WYSOKIŃSKI

„Spacer z Aniołami” doceniono za „rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć”. Film dokumentalny wyróżniono także za muzykę autorstwa Pawła Mykietyna. Ponadto Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych przyznała nagrodę za produkcję dla Piotra Kobusa i Agnieszki Drewno, ponadto dokument Tomasza Wysokińskiego otrzymał rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej.

„Spacer z Aniołami” to historia rozgrywająca się w RPA, gdzie nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, lokalna zmowa milczenia i mrożące krew w żyłach historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki z Soweto, porwanej przed kilkoma laty. Film wchodzi do polskich kin już 11 czerwca.

Uhonorowany Srebrnym Lajkonikiem za obraz „1970” Tomasz Wolski w pełnometrażowym filmie dokumentalnym przybliżył krwawe wydarzenia grudnia z perspektywy oprawców. Wykorzystał w nim znajdujące się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nagrania audio rozmów telefonicznych Gabinetu Ministra MSW w okresie od 15 do 19 grudnia 1970 r. Dowodzący akcją m.in. Tadeusz Pietrzak, Kazimierz Świtała oraz Władysław Pożoga (wśród głosów rozpoznać też można Wojciecha Jaruzelskiego), kontaktują się głównie z Trójmiastem i Szczecinem. W głosie rozmówców słychać przerażenie sytuacją, która wymyka się spod kontroli, przekleństwa, nerwowe docinki, zaskoczenie z powodu oporu, wątpliwości dotyczące decyzji użycia broni, bezduszne liczenie strat w ludziach, a następnie rozluźnienie z powodu opanowania zamieszek.

Michał Kawecki, reżyser filmu „Antybohater” doceniony za „stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem”. To historia Miszki, drobnego przestępcy i obiecującego narciarza alpejskiego, który mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z życia pełnymi garściami. W filmie poznajemy go, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę.