- Festiwal „Dwa Teatry” powraca po dwuletniej przerwie. Odbędzie się w Zamościu, gdzie czuje się esencję Polskości. To tutaj od kilku wieków, teatr zakorzeniony jest w tradycji miasta. W Zamościu czuje się po polsku, myśli się po polsku i oddycha się po polsku. Bardzo się cieszę, że we wrześniu miasto na kilka dni stanie się stolicą teatru, gdzie twórcy, aktorzy oraz publiczność wrażliwa na kulturę wysoką, podsumują ostatnie dwa lata twórczości Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Bądźmy razem z TVP, bądźmy razem na festiwalu „Dwa Teatry” - powiedział Prezes TVP Jacek Kurski. - Zamość odnosi się symbolicznie do najlepszego wieku polskiej kultury, ale jest też miastem, w którym teatr i film mają swoich wiernych widzów dzisiaj. To połączenie tradycji z nowoczesnością – dodał Członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.
Festiwal „Dwa Teatry” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem twórców, aktorów, reżyserów oraz przedstawicieli instytucji kultury. Jest przedsięwzięciem unikatowym w skali europejskiej. „Dwa Teatry” zagoszczą po raz pierwszy w nowym miejscu. Wybór Zamościa nie jest przypadkowy, od ponad 400. lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość miasta. W XVI wieku na prośbę Jana Zamoyskiego odgrywano tu pierwsze spektakle.
We wrześniu Telewizja Polska zaprezentuje w Zamościu 26 spektakli teatralnych, które w latach 2019-2021 widzowie oglądali w TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia. W konkursie uczestnicy Festiwalu zobaczą następujące przedstawienia: „Imperium”, „Oscar dla Emily”, „Hamlet”, „Fantazja polska”, „Dzień gniewu”, „W małym dworku”, „Inkarno”, „Zemsta”, „Bezkrólewie”, „Powołanie”, „Trójkąt bermudzki”, „Cud biednych ludzi”, „Badyle”, „Cena władzy”, „Tamta twarz”, „Lewiatan”, „Ravensbruck. Miasto kobiet”, „Szekspir forever!”, „Clarissima”, „Kalina” „Dziady. Noc pierwsza”, „Przybysz”, „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim” i „Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki”.
W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Ewa Wiśniewska oraz Jerzy Zelnik.
Dyrektorem Festiwalu i Dyrektorem Artystycznym jest Joanna Strzemieczna-Rozen, a Dyrektorem Artystycznym ze strony Polskiego Radia jest Janusz Kukuła.