• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Spektakl telewizyjny „Dzień gniewu” zdobył Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry - Zamość 2021"

17:06, 21.09.2021
Spektakl telewizyjny „Dzień gniewu” zdobył Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry - Zamość 2021"!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 20 września zakończyła się XX edycja święta teatru mediów publicznych, która odbyła się po raz pierwszy w Zamościu. Decyzją Jury spektakl telewizyjny „Dzień gniewu” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uhonorowany nagrodą Grand Prix dla najlepszego spektaklu Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021. Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia przyznano Ewie Wiśniewskiej oraz Jerzemu Zelnikowi.

 
Kadr ze spektaklu „Dzień gniewu”

Podziel się:  Więcej
Nagroda Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji została ufundowana przez Prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Uhonorowany spektakl „Dzień gniewu” otworzy nowy sezon Teatru Telewizji.

O nagrody główne konkurowało 26 spektakli Teatru Telewizji oraz 48 słuchowisk Polskiego Radia.

W jury, które oceniało spektakle TV zasiadali: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (przewodnicząca), Magdalena Zawadzka, Antoni Libera, Artur Tyszkiewicz oraz Włodek Pawlik.

Słuchowiska Polskiego Radia oceniali: Krzysztof Szuster (przewodniczący), Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Igor Gorzkowski i Michał Jacaszek.

Nagrodę za najlepszą reżyserię spektaklu teatralnego „Inny świat” otrzymał Igor Gorzkowski. Nagrodą za reżyserię słuchowiska „Ojcze nasz” uhonorowano Mariusza Bielińskiego. Operator Piotr Wojtowicz został uhonorowany za zdjęcia w spektaklu telewizji „W małym dworku” w reż. Jana Englerta.

Nagrodę za najciekawszą rolę kobiecą w słuchowisku Polskiego Radia przyznano Joannie Jeżewskiej występującej w „Spaleniu Joanny”. Za najlepszą rolę męską w słuchowisku radiowym uznani zostali Ignacy Gogolewski za rolę Mieczysława Widaja w słuchowisku „Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem” oraz Franciszek Pieczka za tytułową rolę w „Królu Learze”.

Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła ex equo Ewie Dałkowskiej za role Matki Pierwszej Matki Drugiej i Babiny w spektaklu „Badyle” w reż. Andrzeja Barańskiego oraz Monice Buchowiec za rolę Marii Juszkiewiczowej w spektaklu „Ni z tego, ni z owego” w reż. Macieja Wojtyszki.

Nagrodę za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym otrzymali ex equo Jan Englert za rolę ojca „W małym dworku” i Andrzej Mastalerz za rolę Dimki w „Innym świecie”.

Za odkrycie tekstu Mariana Hemara pozaregulaminowa nagroda przyznawana przez jury i Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego trafiła do Zbigniewa Lesienia, reżysera spektaklu „Cud biednych ludzi”.

Za twórczą realizację telewizyjną przedstawienia „Szekspir Forever!” w reżyserii Andrzeja Seweryna nagrodę otrzymał Józef Kowalewski.

XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021” odbył się w Zamościu w dniach 17 – 20 września. Festiwalowi towarzyszyły spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu wysłuchała również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W ramach festiwalu, w sobotę, 18 września odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego Redakcja Teatru Telewizji przedstawiła plany repertuarowe na najbliższe miesiące.