Teatroteka to niezwykły projekt rejestracji teatralnych i cieszę się, że to właśnie spektakl „Walizka”, powstały w ramach tego cyklu, prezentowany jest jako pierwszy w paśmie Teatru Telewizji. Choć, po nagrodzie na Festiwalu Dwa Teatry w roku 2015, widzowie mogli go zobaczyć w Studiu Teatralnym Dwójki, to dziś również myślimy o nim jako o premierze inaugurującej cykl pięćdziesięciu Teatrotek na antenach Telewizji Polskiej — powiedziała
Kalina Cyz, p.o. dyrektora Teatru Telewizji.
Fransua Żako poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Spacer do Muzeum staje się podróżą przez pamięć, a miejsca, w których zatrzyma się Fransua, stworzą mapę wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca, jedynej po nim pamiątki.
Spektakl otrzymał Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w 2015 roku. W 2016 roku reżyser Wawrzyniec Kostrzewski został wyróżniony nagrodą im. Stanisława Traugutta, ustanowioną przez Polską Sekcję AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski. Zdjęcia: Witold Płóciennik. Scenografia: Ewa Gdowiok. Kostiumy: Elżbieta Radke. Muzyka: Piotr Łabonarski. Montaż: Jakub Motylewski
Obsada: Adam Ferency (Fransua Żako/Pantofelnik), Krzysztof Globisz (Narrator), Halina Łabonarska (Przewodniczka), Marta Król (Automatyczna sekretarka/ Żaklin), Łukasz Lewandowski (Poeta).
Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo