Nagroda Europejskiego Dziennikarza Roku na festiwalu Prix Europa przyznawana jest od 2017 roku. Jej laureatami są dziennikarze, którzy okazali niezwykłą odwagę i kreatywność, przez co wpłynęli na swoje otoczenie i odbiorców.
Zainicjowana przez Telewizję Polską nominacja Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej spotkała się z szerokim poparciem środowiska dziennikarskiego z całego regionu - Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Pod ich kandydaturą podpisało się blisko 200 przedstawicieli różnych mediów.
15 listopada 2020 roku 27-letnia Kaciaryna Andrejewa i 23-letnia Daria Czulcowa przez pięć godzin transmitowały protest przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Setki ludzi zebrały się, aby uczcić pamięć Ramana Bandarenki - aktywisty pobitego na śmierć przez ubranych po cywilnemu milicjantów. Po tym, jak policja rozpędziła pokojowych demonstrantów, dziesięciu milicjantów wtargnęło do mieszkania, które dziennikarze wykorzystali jako punkt obserwacyjny, zatrzymało ich obu i zarekwirowało ich sprzęt. 18 lutego 2021 roku sąd w Mińsku uznał je za winne "organizowania działań naruszających porządek publiczny" i skazał na dwa lata kolonii karnej.
LINK DO VIDEO
https://vimeo.com/631784255
„Jesteście około 1500 km stąd, zamknięte w Poprawczej Kolonii Pracy dla Kobiet Nr 4 w Homlu jako "więźniowie o skłonnościach ekstremistycznych" - tylko za to, że wykonywałyście swoją pracę. Wyczerpane całodzienną przymusową pracą odliczacie dni z dwóch lat, które macie spędzić w obozie” – powiedział w wygłoszonej na cześć dziennikarek laudacji mieszkający w Berlinie turecki dziennikarz, autor i dokumentalista Can Dündar. „Dziękujemy za odwagę i wolę, by w sposób niezależny relacjonować wydarzenia bez względu na wszystko! Dziękujemy za informowanie nas o wydarzeniach na Białorusi, dziękujemy za podtrzymywanie głosu niezależnego dziennikarstwa i wolności słowa w okolicznościach, w których wymaga się innej postawy. Dziękujemy, że ryzykujecie życiem, wykonując swoją pracę, za to, że mówicie prawdę zgodną z tym, co widzicie, i za to, że informujecie świat o swoich odkryciach. Ważne jest, aby mocno stać po stronie zasad demokracji, praw człowieka i wolności prasy. I wspierać tych, którzy o te zasady walczą”, powiedział Can Dündar, który w 2017 roku był pierwszą osobą uhonorowaną przez Prix Europa tytułem Europejskiego Dziennikarza Roku.
Od czasu wyborów na Bialorusi, które odbyły się w dniu 9 sierpnia 2020 r., zatrzymano około 40 tys. osób, w tym około 500 pracowników mediów.
Prix Europa to jeden z najważniejszych konkursów europejskich produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Biorą w nim udział nadawcy publiczni z całej Europy. Istnieje od 1987 roku. Tegoroczny festiwal Prix Europa odbył się w dniach 10-15 października 2021 r. w Poczdamie.