• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal TV „Heart of Europe” – nowa inicjatywa Telewizji Polskiej

17:23, 03.11.2021
Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal TV „Heart of Europe” – nowa inicjatywa Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

W środę, 3 listopada w Warszawie rozpoczął się organizowany przez Telewizję Polską I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”. Na briefingu prasowym z udziałem Jacka Kurskiego, Prezesa TVP oraz Mateusza Matyszkowicza, Członka Zarządu TVP zainaugurowano wydarzenie, w którym udział bierze 12 nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej.

 
Briefing prasowy. Foto: J. Bogacz

Od 3 do 5 listopada można bezpłatnie oglądać festiwalowe propozycje w Kinotece, a przez cały miesiąc – do 30 listopada, większość produkcji telewizyjnych będzie dostępna na platformie heartofeurope.tvp.pl.

Celem festiwalu jest wzmocnienie wspólnoty mieszkańców tej części Europy, pobudzenie wymiany myśli, wymiany treści, czy zaanimowania współpracy na poziomie twórców z regionu. Telewizja Polska, która jest organizatorem festiwalu, zamierza rozwijać to przedsięwzięcie, tak, by na stałe wpisało się w kalendarz twórców regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz stało się punktem odniesienia dla widzów, nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju. Na Festiwal zgłosili się nadawcy z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Estonii, Ukrainy, Gruzji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Serbii, którzy zgłosili łącznie prawie 90 produkcji w sześciu kategoriach konkursowych: film fabularny, serial fabularny, dokument, rozrywka, audycje dla dzieci i młodzieży, a także projekty digitalowe, wychodzące poza tradycyjną telewizję.

Telewizja Polska zgłosiła swoje propozycje we wszystkich kategoriach. Film: „Zieja”, „Żelazny most”, „Zenek” i „Stan wyjątkowy” - koprodukcja polsko-chorwacko-serbska. Serial: „Ludzie i bogowie”, „Osiecka” i „Stulecie Winnych”. W kategorii dokument: m.in. „Agonia”, „Białoruś. Początek” – film o Swietlanie Cichanouskiej, „Trzeci maja, czyli dziś”, „Wojna światów”, „Skandal. Ewenement Molesty”, „Zwyczajny kraj”. Rozrywka: „Sanatorium miłości” i „Przystanek Slow Food”. Audycje dla dzieci i młodzieży: „Przyjaciele Misia i Margolci”, Al-Chemik” i „Republika dzieci”. Digital: Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” oraz kanał internetowy TVP Kultura2.
Dla każdej z kategorii powstało odrębne jury. Składy poszczególnych zespołów jurorskich powstawały w oparciu o zgłoszenia uczestniczących w wydarzeniu nadawców. Są to eksperci w danych dziedzinach: dyrektorzy kreatywni, dyrektorzy programowi, producenci i twórcy.

Festiwal „Heart of Europe” zakończy 5 listopada uroczysta Gala wręczenia nagród, która transmitowana będzie o godz. 18:30 w TVP Kultura oraz na stronie heartofeurope.tvp.pl.

Oprócz pokazów w warszawskiej Kinotece, 3 i 4 listopada online odbędą się dwa panele z udziałem przedstawicieli nadawców mediów publicznych. Pierwszy zostanie poświęcony rozwojowi i wyzwaniom stojącym przed mediami publicznymi w kontekście zagrożeń ze strony rosnącej konkurencji platform cyfrowych. Wezmą w nim udział: Stanislav Kimchev CEETV, Hicran Lefort - Dyrektor ds. sprzedaży CIS, Oceania, CEE i kraje bałtyckie, MIP Markets oraz Toomas Luhats - dyrektor ds. pozyskiwania treści i VOD/estoński nadawca publiczny ERR.

Drugi dotyczyć będzie kwestii tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej w produkcjach nadawców biorących udział w Festiwalu. Dyskutować będą: Jan Maxa - dyrektor ds. kontentu i nowych mediów/Telewizja Czeska, Marko Novaković- reżyser filmowy i telewizyjny redaktor odpowiedzialny ds. seriali/serbski nadawca publiczny RTS oraz producent Piotr Kornobis.