Do zgłaszania swoich projektów zachęca Dyrektor Festiwalu Kultury Narodowej Aneta Woźniak: Serdecznie zapraszam twórców do udziału w konkursie – zarówno rozpoczynających karierę, jak i z uznanym dorobkiem. To wyjątkowa szansa na nadanie wspólnie z Telewizją Polską realnego kształtu ważnym i ambitnym tematom oraz pomysłom na filmy dokumentalne. Jestem przekonana, że udział w tym prestiżowym wydarzeniu będzie okazją do wielu ciekawych rozmów i owocnych spotkań.
Spośród zgłoszeń nadesłanych do 31 stycznia 2022 roku komisja konkursowa wybierze do 10 finalistów, a następnie przeprowadzi Pitching FKN oraz wyłoni zwycięzcę projektu, który w ocenie komisji będzie przedstawiał najwyższy poziom oryginalności, prezentował wysoką jakość warsztatową, wybitne walory artystyczne i w najlepszym stopniu odda założenie tematyczne. Oceniając projekty, komisja weźmie pod uwagę takie kryteria jak: odkrywczość, wartość merytoryczną, kreatywność, innowacyjność, oryginalność, przejrzystość struktury filmu i uniwersalność przekazu.
Z ogłoszeniem konkursu na projekt filmu dokumentalnego wiążemy duże nadzieje. Pitching jest bowiem dopełnieniem idei Festiwalu Kultury Narodowej, uzupełnieniem przeglądu filmów i programów cyklicznych o projekty, które dopiero powstaną. Jest to także zaproszenie do współpracy skierowane do twórców spoza TVP, otwarcie się na środowiska miłośników polskiej historii. Zaproszenie bardzo atrakcyjne, bo przecież zwycięzca Pitchingu będzie mógł wspólnie z TVP zrealizować swój projekt – podkreśla Przewodniczący Zespołu Selekcyjnego ds. Pitchingu Piotr Legutko.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest inicjatywą mającą na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, promowanie na antenach Telewizji Polskiej i w serwisie TVP VOD treści tożsamościowych wyprodukowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego. Od 22 lutego do 1 marca 2021 roku ponad ćwierć miliona widzów z 70 krajów świata odwiedziło stronę festiwalową, na której zgromadzono blisko 100 produkcji tożsamościowych wyprodukowanych przez Telewizję Polską w latach 2018 – 2020 oraz rozmowy i spotkania z twórcami, aktorami i artystami w ramach Studia Festiwalowego.
Druga edycja wydarzenia w 2022 roku – poza wspomnianym Pitchingiem FKN – przyniesie również inne nowości. Pojawią się m.in. nowe kategorie festiwalowe oraz Nagroda Publiczności.
Informacje o zwycięzcy i przyznanej nagrodzie zostaną podane do publicznej wiadomości podczas Gali Festiwalu 1 marca 2022 – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie fkn.tvp.pl.