• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premiera w Wilnie koprodukcji TVP „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”

16:10, 13.01.2022
Premiera w Wilnie koprodukcji TVP „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”!!! pusty LEAD !!!

W sobotę, 15 stycznia 2022 roku w Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się premiera koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny” w reżyserii Piotra Kornobisa.

 
plakat

Film, będący dokumentalną biografią Tadeusza Kościuszki powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i litewskiego nadawcy publicznego LRT. Producentem wykonawczym jest studio „Oko i ucho“, natomiast litewskim koproducentem firma Ketvirta Versija. Sceny kręcono w Polsce, na Litwie, w Belgii, na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych. W filmie wystąpili eksperci z dziedziny historii, wojskowości i medycyny z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i USA.

Jest to kolejny dokument historyczny, który powstał w oparciu o współpracę nadawców publicznych z Polski i Litwy. W maju 2021 roku swoją premierę miał film „Trzeci maja, czyli dziś“, który został zrealizowany z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Sięgamy do naszej wspólnej pamięci, aby zrozumieć, jak wiele nas łączy. Cieszę się, że rozwijając TVP Wilno, pogłębiamy naszą współpracę z publicznym nadawcą litewskim LRT. Łączy nas nie tylko przeszłość, ale także diagnoza szans i zagrożeń, przed jakimi stoją nasze państwa – mówi członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.

Bohater filmu Tadeusz Kościuszko (1746-1817) – obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów, inżynier wojskowy, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783), przywódca Powstania 1794 roku, człowiek Oświecenia i aktywny obrońca praw człowieka – został ukazany w filmie w kluczowym momencie – w pełnym napięć politycznych i kulturalnych przełomie XVIII i XIX wieku.

Tadeusz Kościuszko był typowym przedstawicielem XVIII-wiecznej klasy średniej, wiodącym nietypowe i wykraczające poza jego czasy życie – mówi reżyser filmu Piotr Kornobis. – Jego doświadczenie i idee stworzyły mapę, która pomogła pojąć najważniejsze skrzyżowania historii, polityki i kultury, prowadzące do nowoczesności. Kościuszko jest pierwszym polskim współczesnym bohaterem, którego wnętrze obejmowało szeroki widnokrąg indywidualnych cech osobowości i idei humanistycznych – podkreśla reżyser.

Życie Tadeusza Kościuszki zostało przedstawione poprzez jego kluczowe etapy: od dzieciństwa spędzonego w majątku średniozamożnej szlachty w litewskim rejonie brzeskim, poprzez lata studiów w elitarnej Szkole Rycerskiej i Akademii Wojskowej Gwardii Królewskiej w Paryżu, doświadczenia zdobyte podczas amerykańskiej wojny o niepodległość, walkę o prawa niewolników i czarnoskórych, powrót na Litwę, likwidację wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów i ucisk carskiej Rosji, legendarną Insurekcję Kościuszkowską, rosyjską niewolę, aż po ostatnie lata życia w Szwajcarii i śmierć poniesioną wskutek upadku z konia. Wydarzenia te tworzą żywy, niezapomniany portret, który znajomo rozbrzmiewa również we współczesnym kontekście.

Film zrealizowano z okazji 275. rocznicy urodzin Tadeusza Kosciuszki. Film powstał przy zaangażowaniu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Niepodległa oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

Pokaz koprodukcji TVP zamyka odbywającą się w Muzeum Pałacu Władców w Wilnie wystawę „O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”, poświęconą 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Organizatorami pokazu są „Ketvirta versija”, LRT, Instytut Polski w Wilnie oraz Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich.