• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Uroczyste otwarcie II Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

15:38, 23.02.2022
Uroczyste otwarcie II Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 21 lutego odbył się briefing Zarządu TVP, który otworzył II Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Wydarzenie, w którym znalazło się ponad 170 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej, rozpocznie się oficjalnie we wtorek, 22 lutego o godz. 9:00 na stronie festiwalowej fkn.tvp.pl. Wszystkie pozycje festiwalowe będą dostępne na stronie Festiwalu oraz podczas otwartych pokazów kinowych w weekend 25-27 lutego w kinie Wisła w Warszawie. Nowością podczas wydarzenia będzie głosowanie widzów na najlepszą produkcję Festiwalu, które rozpocznie się na stronie już od wtorku, 22 lutego. Festiwal zakończy uroczysta Gala w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, we wtorek, 1 marca. Podczas Gali poznamy zwycięzców Festiwalu, którzy otrzymają statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów, nawiązujące do pamiątek po poległych bohaterach narodowych.

 
fot. TVP

Telewizja Polska jest miejscem, w którym powstają wybitne dzieła kultury narodowej, z którego wypływają inspiracje i udzielane jest wsparcie najzdolniejszym twórcom. TVP jest miejscem, które pokazuje milionom Polaków najlepsze osiągnięcia polskiej kultury. Docieramy z kulturą ambitną do najdalszych zakątków Polski, a teraz także poza granice naszego kraju. Ambicją festiwalu „Pamięć i Tożsamość” jest dostrzeżenie każdej dziedziny twórczości kulturalnej. Stąd siedem kategorii, które można nazwać standardowymi i dwie kategorie specjalne – powiedział Jacek Kurski, Prezes Zarządu TVP. 

Tylko my jesteśmy w stanie zrobić coś więcej niż tylko rozrywka, możemy pomóc naszym rodakom odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd jesteśmy i jacy jesteśmy. To jest nasze ogromne zadanie — dodał Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP. 

Podczas wydarzenia widzowie zobaczą ponad 540 godzin filmów, seriali, spektakli, programów i koncertów w dziewięciu kategoriach festiwalowych. Są to: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Teatr, Rekonstrukcja, Koncert i widowisko oraz nowości — kategoria dedykowana najmłodszym Polak Mały i kategoria Publicystyka kulturalno-historyczna, przedstawiająca istotne kwestie tożsamości narodowej Polaków. 

Wśród kategorii specjalnych w tegorocznej edycji znalazły się Dziedzictwo bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Ojczyzna w nutach Chopina. W kategorii FILM I SERIAL FABULARNY wśród zakwalifikowanych pozycji serialowych będzie można zobaczyć: „Stulecie Winnych” oraz „Wojenne Dziewczyny”, a także serial o trudnych losach Kaszubów w pierwszej połowie XX wieku – „Kamerdyner”. W tej kategorii znalazły się także produkcje poświęcone tematowi ratowania Żydów: „Cudak”, „Ciotka Hitlera”, „Bracia”. Wartą uwagi jest też niezwykła interpretacja prozy Marka Nowakowskiego — film „Babilon. Raport o stanie wojennym”. Natomiast „Marusarz – Tatrzański Orzeł” opowiada historię wybitnego skoczka narciarskiego – Stanisława Marusarza. W ofercie festiwalu nie zabraknie również tematów z najnowszej historii, opowiadających o reprywatyzacji stolicy i ludzkiej krzywdzie („Lokatorka”).
Festiwalowa oferta w kategorii FILM DOKUMENTALNY to prawdziwa gratka dla fanów dobrych dokumentów i gwarancja wielkich emocji oraz wzruszeń. To także unikalna możliwość, aby w sposób atrakcyjny i przystępny odkryć wiele niezwykłych kart polskiej historii i kultury. W tej kategorii znalazło się ponad 40 filmów dokumentalnych. Wśród nich zobaczymy opowieści o największych polskich bohaterach („Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”, „Blachnicki. Życie i światło”), o najważniejszych wydarzeniach z naszej historii („1970”, „Trzeci maja, czyli dziś”, „Operacja LATO 1976”), jak i postaciach, które na trwałe zapisały się w umysłach Polaków („Maryla. Tak kochałam”, „Po złoto”). 

W ramach festiwalowych produkcji TEATRU TELEWIZJI zaprezentowane zostaną m.in. „Balladyna”, okrutna historia walki o władzę, spektakl „Stara kobieta wysiaduje” Stanisława Różewicza, dramat ukazujący cywilizację zagrożoną zagładą, zdominowaną przez ideały konsumpcyjne, pustkę mentalną i zanik autorytetów. 

Telewizja Polska jest też kustoszem unikalnego dziedzictwa, ponad 1,5 mln audycji audiowizualnych zgromadzonych w 18 telewizyjnych archiwach. Dzięki najnowocześniejszej w Europie pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji TVP daje audycjom nowe życie. W kategorii REKONSTRUKCJA widzowie będą mieli okazję obejrzeć ważne filmy cenionych polskich reżyserów, takich jak Kazimierz Kutz, Andrzej Barański, Antoni Krauze, czy Sylwester Chęciński. Tutaj znajdą się też wybitne dokumenty, reportaże i spektakle np. „Apollo z Bellac” (1958) reż. Adam Hanuszkiewicz, „Kartoteka” (1967) reż. Konrad Swinarski oraz „Dziady” (1959) reż. Adam Hanuszkiewicz. 

W kategorii KONCERT I WIDOWISKO widzowie odnajdą wyjątkowy poziom doznań artystycznych i duchowych oraz dramaturgię, która jest źródłem społecznej energii i poczucia wspólnoty narodowej. W tej kategorii znalazły się m.in.: „Scena muzyczna”, reż. Małgorzata Kosturkiewicz, widowisko „Ten zwycięża, kto miłuje — koncert z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej”, reż. Grzegorz Sadurski; „Dekalog AD 2021”, reż. Bolesław Pawica; „#Pasja2021”, reż. Konrad Smuga i inne.
Bardzo ważne miejsce w ofercie TVP zajmują programy publicystyczne o tematyce kulturalnej i historycznej, które w tej edycji festiwalu zostaną zaprezentowane po raz pierwszy. W kategorii PUBLICYSTYKA KULTURALNO-HISTORYCZNA znalazły się między innymi: „Co dalej?” – program, w którym punktem wyjścia są ważne zjawiska i procesy kulturowe, np. będące następstwem pandemii; blok „Sądy przesądy” – dyskusje na tematy kulturalne, społeczne i polityczne, w tym na temat ważnych postaci polskiego życia intelektualnego i kulturalnego. Również tutaj zobaczymy popularny teleturniej wiedzy historycznej „Giganci historii”. 

Drugą nową kategorią tegorocznego wydarzenia jest POLAK MAŁY, w której znalazły się audycje o charakterze patriotycznym wyprodukowane przez TVP ABC. Wszystkie mają walor edukacyjny, dużą wartość artystyczną i zostały zrealizowane z myślą o dziecięcej wrażliwości. 

Kategoria specjalna DZIEDZICTWO BŁ. PRYMASA STEFANA WYSZYŃSKIEGO przybliży postać, która bez wątpienia tworzyła historię i nakreśliła kierunki zmian Polski. Zobaczymy tu takie produkcje jak film dokumentalny „Wyszyński, dobry kontakt w niebie” (2021) reż. Jacek Tarasiuk, „Ojciec” (2020) reż. Tomasz Kamiński, „Wyszyński, wróg numer 1” (2020) reż. Jacek Tarasiuk i inne. 

Ofertę Festiwalu wzbogaca kategoria OJCZYZNA W NUTACH CHOPINA. Ubiegłoroczny XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina skupił emocje Polaków wokół twórczości kompozytora. Wśród zgłoszonych do kategorii produkcji znajdują się dzieła twórców, dla których dorobek Fryderyka Chopina stanowi nie tylko pretekst do wzruszeń i muzycznych przeżyć, ale jest źródłem inspiracji. Ta kategoria zgromadziła całą paletę gatunków: od transmisji koncertowych, przez reportaże i filmy dokumentalne, po spektakle teatralne. Zobaczymy np. Koncert laureatów XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, spektakl „Lato w Nohant”, reż. Kinga Dębska, czy cykl audycji „Paryż. Śladami Chopina”, reż. Piotr Poraj, Anna Szałańska. 

Nowością Festiwalu jest zorganizowany na zasadach Pitchingu konkurs na projekt filmu dokumentalnego. Głównym założeniem konkursu jest wspieranie twórców polskiego dokumentu, a nagrodą jest zrealizowanie zwycięskiego projektu przez Telewizję Polską, będącą największym producentem i koproducentem filmów dokumentalnych w kraju. 

Druga edycja Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” odbędzie się w dniach 22 lutego – 1 marca 2022 w formule online. Podczas wydarzenia na ogólnodostępnej stronie fkn.tvp.pl będzie można bez ograniczeń oglądać wszystkie produkcje oraz bieżące relacje ze studia festiwalowego i wywiady z twórcami. Natomiast w dniach 25-27 lutego zapraszamy do warszawskiego Kina Wisła, gdzie odbywają się projekcje wybranych produkcji festiwalowych. Pokazy są bezpłatne. Podczas trwania Festiwalu widzowie mogą głosować na stronie Festiwalu na najlepsze pozycje festiwalowe. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony festiwalowej oraz profilu FB Festiwalu.