• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Zmiana repertuaru w Teatrze Telewizji

14:48, 04.03.2022
Zmiana repertuaru w Teatrze Telewizji!!! pusty LEAD !!!

W związku z wydarzeniami na Ukrainie, Teatr Telewizji zmienia zaplanowany na przyszły tydzień repertuar. W poniedziałek 7 marca w TVP1 zostanie wyemitowany o godz. 21.00 spektakl „Człowiek, który zatrzymał Rosję” przedstawiający historię Jana Kowalewskiego, polskiego szyfranta z czasów wojny polsko-bolszewickiej, który rozkodował i zdobył plany operacyjne armii dowodzonej przez Michaiła Tuchaczewskiego. We wtorek, 8 marca o godz. 20.10 w TVP Kultura w ramach Teatroteki widzowie obejrzą dramat „Feinweinblein” Weroniki Murek w reżyserii Mateusza Bednarkiewicza, który opowiada o powojennym życiu mieszkańców małego miasteczka na Górnym Śląsku.

 
Fragment spektaklu "Człowiek, który zatrzymał Rosję"

Scenariusz do spektaklu „Człowiek, który zatrzymał Rosję” został napisany na podstawie mało znanych dziejów wojny polsko–bolszewickiej. Statystyczny Polak wie, że 15 sierpnia 1920 roku miał miejsce Cud nad Wisłą, czyli zwycięstwo polskiej armii nad bolszewikami, ale nie wie, że wojsko otrzymało pełny wgląd w plany i zamiary przeciwnika od szyfranta wywiadu Jana Kowalewskiego. Dzięki wiedzy pozyskanej od Kowalewskiego Józef Piłsudski wykonując pozornie szaleńczy manewr, sprawił, że Polska, a następnie Europa nie dostała się w ręce komunistów, a Bitwa Warszawska trafiła na listę osiemnastu najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. „Człowiek, który zatrzymał Rosję” to kameralna opowieść o potędze ludzkiego umysłu, dla której tło stanowi pełna determinacji walka wywiadów i wszechobecne przeczucie nadciągającej klęski.

Reżyseria: Tomasz Drozdowicz; scenariusz: Tomasz Drozdowicz i Beata Hyczko; zdjęcia: Andrzej Wojciechowski; scenografia: Klaudia Solarz; kostiumy: Izabela Stronias; grafika komputerowa i animacje: Piotr Piotrowski; muzyka: Jerzy Maksymiuk i montaż: Milenia Fiedler.

Obsada: Michał Żurawski (Jan Kowalewski), Robert Gonera (Józef Piłsudski), Kinga Ilgner (Aleksandra Piłsudska), Grzegorz Mielczarek (Walery Sławek) Wojciech Solarz (Bolesław Wieniawa-Długoszowski), Sławomir Grzymkowski (Stanisław Haller), Przemysław Bluszcz (Gen. Tadeusz Rozwadowski), Piotr Tołoczko (Ignacy Matuszewski), Hubert Zduniak (Tokarin) i inni.

We wtorek, 8 marca w TVP Kultura zaprosi w ramach Teatroteki na dramat „Feinweinblein” Weroniki Murek w reżyserii Mateusza Bednarkiewicza. Akcja spektaklu rozgrywa się zaraz po wojnie w małym miasteczku na Górnym Śląsku. Jego mieszkańcy są zawieszeni i rozdarci między traumą wojny i niepewnym jutrem. Między Polską a Niemcami. Żyją w codziennym marazmie, są ofiarami propagandy sowieckiej, tak jak wcześniej byli poddani działaniu propagandy niemieckiej. Narzędziem tej propagandy jest radio, którego słuchają, bo daje im ono namiastkę normalności i poczucie kontaktu ze światem, który istnieje gdzieś daleko, ale nie wokół nich. I właśnie z odbiornikiem radiowym związana jest wstrząsająca historia z czasów wojny o rodzinie Knauerów, która w zamian za to urządzenie oddała władzom niemieckim swoje upośledzone dziecko.  

Obsada: Ewa Dałkowska, Zygmunt Malanowicz, Katarzyna Herman, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Michał Kaleta, Artur Steranko, Magdalena Różańska, Lech Mackiewicz, Paweł Tomaszewski, Agnieszka Przepiórska, Franek Słomiński, Anna Kostrzewska, Jan Hussakowski.  

Autorka tekstu: Weronika Murek; reżyseria: Mateusz Bednarkiewicz; producent: Włodzimierz Niderhaus; zdjęcia: Krzysztof ptak PSC; scenografia/kostiumy: Agnieszka Zawadowska; montaż: Jakub Motylewski; muzyka: Hanna Kulenty; dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek; choreografia: Aneta Jankowska.  

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)