Ze względu na liczne prośby widzów Telewizja Polska ponownie wyemituje filmy dokumentalne, które przybliżają sylwetki prezydentów Rosji i Ukrainy. Filmy będzie można obejrzeć od poniedziałku 7 marca do czwartku 10 marca, w paśmie wieczornym w TVP2, ok. godz. 21:40.
07.03, godz. 21:40 – Putin: historia rosyjskiego szpiega. Początki
W pierwszym odcinku twórcy skupiają się początkach kariery Władimira Putina, a punktem kulminacyjnym jest obraz, na którym w 2000 r. przekracza ogromne złote drzwi na Kremlu, by po raz pierwszy zostać zaprzysiężonym jako rosyjski prezydent.
08.03, godz. 21:40 – Putin: historia rosyjskiego szpiega. Wrogowie i zdrajcy
W drugim odcinku śledzimy drogę, jaką przebywa Władimir Putin, aby zdobyć władzę nad wszystkimi filarami państwa. Widzimy, jak Putin przybywa na Kreml jako nowo nominowany prezydent, którego bogaci rosyjscy oligarchowie, mieli nadzieję kontrolować. Nowy przywódca otacza się jednak szybko kolegami z KGB, tym samym zapewniając sobie niezależność. Obserwujemy, jak w 2008 r. Władimir Putin ustępuje z funkcji prezydenta i zostaje premierem, nie będąc już formalnie u władzy. Okazuje się jednak, że nie chce być drugim człowiekiem w państwie. W odróżnieniu od Dmitrija Miedwiediewa, nowy prezydent o poglądach prozachodnich, Putin jest przekonany, że Rosja potrzebuje rządów silniejszej ręki, czyli jego własnej.
09.03, godz. 21:40 – Putin: historia rosyjskiego szpiega. Wieczny przywódca
W ostatnim odcinku Putin, po czteroletniej przerwie, powraca na stanowisko prezydenta w atmosferze oskarżeń o korupcję i widma amerykańskich sankcji. Udaje mu się jednak pozyskać poparcie populistów, w tym Donalda Trumpa. Czy jednak kiedykolwiek będzie w stanie opuścić politykę?
10.03, godz. 21:55 – Ukraiński Sługa Narodu
Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, na czym polega fenomen popularności Wołodymyra Zełenskiego i w jaki sposób wykorzystuje on ogromny mandat społeczny. Czy pełnia władzy, przy słabości instytucji państwa, nie stanie się pokusą do autorytarnych rządów? Dokument to historia sukcesu tytułowego Sługi Narodu i próba analizy konsekwencji (także międzynarodowych) skupienia władzy w rękach człowieka, który robi najbardziej spektakularną karierę polityczną w Europie.