• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Jubileusz TVP Historia

16:06, 04.05.2022
Jubileusz TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

15 lat temu rozpoczęła nadawanie TVP Historia, kanał tematyczny Telewizji Polskiej rozwijający świadomość historyczną Polaków. Według NAM antena co roku zyskuje nowych widzów. W 2021 r. odnotowała najwyższe roczne udziały od startu emisji, które wyniosły 0,68% w grupie 4+. Dzisiaj TVP Historia jest największym producentem i koproducentem filmów dokumentalnych oraz reportaży poświęconych historii Polski. Z okazji jubileuszu antena przygotowała wiele premierowych audycji, które widzowie obejrzą już w maju.

 
fot. TVP

Potrzebę powstania kanału Telewizji Polskiej o tematyce historycznej dostrzegł w 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński. Pierwszą audycją, wyemitowaną 3 maja 2007 r., była debata poświęcona Konstytucji 3 Maja. Antena, kierowana obecnie przez redaktora naczelnego Piotra Legutko, prezentuje bogaty dorobek tematyczny wciąż wzbogacany o nowe misyjne projekty, które poszerzają wiedzę historyczną Polaków. 

W 2020 r. powstał pierwszy historyczny reality show pt. „Szlak nadziei”, który poprowadziła Ida Nowakowska. Program upamiętnił czteroletnią wędrówkę Armii Andersa – 120 tysięcy żołnierzy i cywilów, którzy przeprawiając się przez trzy kontynenty, pokonali trasę ponad 12 tys. km i stali się narodowymi bohaterami. Interaktywną formę popularyzacji historii polubili widzowie teleturnieju autorskiego formatu TVP pt. „Giganci Historii”. Program, pod okiem ekspertów, prowadzą Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski. 

Z kolei w 2021 r. na antenie pojawił się talk-show „Nie taka prosta historia”, w którym Wiktor Świetlik i zaproszeni historycy weryfikują prawdę historyczną pokazywaną w popularnych filmach fabularnych i serialach. Antena nie pozostaje też obojętna wobec najnowszych wydarzeń. 

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, wprowadziła nowość „Oblicza wojny” – program publicystyczny dla zainteresowanych historią wojskowości i współczesnymi konfliktami militarnymi w kontekście wojny na Ukrainie. 

TVP Historia aktywnie rozwija produkcje historyczne i organizuje konkursy, które zaowocowały powstaniem wielokrotnie nagradzanych, ponad 50 filmów dokumentalnych i reportaży historycznych. TVP Historia jest laureatem Nagrody Tytanowe Oko, przyznanej przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. Niezależna międzynarodowa organizacja Superbrands przyznała kanałowi prestiżowy tytuł „Created in Poland Superbrands”. Stacja, wspólnie z Miastem Zamość oraz Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, od 10 lat organizuje coroczny Zamojski Festiwal Filmowy pod hasłem „Spotkania z historią”. W marcu 2021 r. antena uruchomiła w Internecie kanał streamingowy TVP Historia 2, który można oglądać z dowolnego miejsca na świecie.
W ramach obchodów swojego jubileuszu, TVP Historia poleca w maju wiele premierowych audycji. W paśmie Teatr Historii w piątek, 6 maja o godz. 20:30 zaprezentuje spektakl z roku 1971 pt. „Tristan 1946”. Akcja sztuki rozgrywa się w Anglii po II wojnie światowej. To historia miłości dwojga młodych ludzi — współczesnych odpowiedników Tristana i Izoldy. Przedstawienie, na podstawie tekstu Marii Kuncewiczowej, wyreżyserował Janusz Majewski. W rolach głównych wystąpili: Małgorzata Braunek, Andrzej Seweryn, Gustaw Holoubek i Danuta Szaflarska. 

W sobotę, 7 maja o godz. 19:00 wyemitowany zostanie nowy odcinek teleturnieju „Giganci historii” pt. „Kultura, czyli emigracyjna enklawa wolnej Polski” poświęcony paryskiemu miesięcznikowi, na łamach którego publikowali m.in.: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, czy Gustaw Herling-Grudziński. 

We wtorek, 17 maja o godz. 20:00 zobaczymy pierwszy odcinek dokumentalnej miniserii „Persowie. Historia Iranu”. Dzięki niej widzowie będą mogli odkryć fascynującą historię Persji – imperium, które powstało w szóstym wieku przed Chrystusem i wywarło wielki wpływ na kulturę rzymską, bizantyjską i arabską. 

„Laboratorium wolności. Pogromców mikrobów portrety rodzinne” to film dokumentalny Grzegorza Styły, który zostanie wyemitowany w czwartek, 5 maja o godz. 19:55. Autor przybliży w nim sylwetki słynnych polskich biologów, którzy wpłynęli na rozwój światowej medycyny: prof. Odo Bujwida, odkrywcy szczepionki przeciwko wściekliźnie i prof. Rudolfa Weigla, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla, wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu. 

Bohaterem filmu dokumentalnego Marii Guzy pt. „Mistrz. Jan Matejko znany i nieznany” będzie 12 maja o godz. 19:30 najwybitniejszy przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego w Polsce. 

Swoją premierę na antenie TVP Historia będzie miał 19 maja o godz. 20:05 dokument Moniki Mazanek-Wilczyńskiej pt. „Od Hallera do Pattona”. Film przedstawia historię polskich żołnierzy pracujących dla armii amerykańskiej we Francji w latach 1945-1967. Nie zabraknie w nim anegdot i ciekawostek, jak ta, że polscy żołnierze we Francji przekazywali kardynałowi Wyszyńskiemu pieniądze, aby wspierać polski kościół w czasach PRL-u. 

Jesienią TVP Historia zaprosi widzów na nowy cykl filmów dokumentalnych Piotra Litki o tematyce sensacyjnej, którego bohaterami będą najsłynniejsi polscy seryjni mordercy.