Autorzy filmu prześledzą losy powstania Instytutu Literackiego w Rzymie, a następnie jego działalności w Paryżu, gdzie do 2000 roku wydawano miesięcznik „Kultura”, który miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju polskiej literatury i publicystyki w drugiej połowie XX wieku, zwłaszcza w czasach PRL-u, jak również na polską kulturę czasów współczesnych.
Autorzy filmu przywołają korespondencję i niejednorodnie trudne relacje z najbliższymi współpracownikami Giedroyca, m.in.: Gustawem Herlingiem - Grudzińskim, Juliuszem Mieroszewskim, czy Konstantym Jeleńskim.
Zaprezentują też wpływ założyciela „Kultury” na spuściznę takich wybitnych pisarzy jak: Witold Gombrowicz, Jerzy Stempowski, Czesław Miłosz, Andrzej Bobkowski czy Marek Hłasko. To dzięki nim, emigracyjny miesięcznik stanowił kluczowe narzędzie w walce z komunizmem.
W filmie zarysowana została również koncepcja „ULB”, czyli wolnych: Ukrainy, Litwy i Białorusi. Idea niezawisłości tych państw nabiera szczególnego znaczenia w kontekście współczesnej inwazji Rosji na Ukrainę.
Tadeusz Śmiarowski, reżyser filmu jest autorem kilkudziesięciu filmów i reportaży m.in.: „Dziecko wolności”, „Ambasador Spasowski”, „Kibol”, „Mrożek i Baltazar”, „Hiranmoy Ghoshal. Z nurtem Dwóch rzek”, który w roku 2019 zdobył Nagrodę Dyrektora Festiwalu oraz Wyróżnienie Festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”. Jego film „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku” jest częścią dokumentalnego cyklu o najwybitniejszych polskich naukowcach wyprodukowanego przez TVP Dokument pt. „Geniusze i marzyciele”.
Film dokumentalny „Kultura, Giedroyc i inni...” – premiera w środę, 25 maja o godz. 22:35 w TVP1.