We wtorek, 31 maja w warszawskiej Kinotece odbył się pokaz przedpremierowy pokaz „Sierżanta” z udziałem Członka Zarządu Telewizji Polskiej Mateusza Matyszkowicza oraz twórców dokumentu. Gośćmi specjalnymi byli główni bohaterowie filmu: Corey Speck i Maciej Kulas.
Sierżant Corey Speck, rocznik 1984, wychowany w Tuscon i Atlancie. Mąż, brat, żołnierz armii amerykańskiej z doświadczeniem na wojennym froncie w Afganistanie, weteran zmagający się z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD).
W amerykańskiej armii jest wielu żołnierzy, którzy odpowiadają takiemu opisowi. Jednak sierżant Corey Speck i historia jego niezwykłego bohaterstwa na polu walki, stała się tematem filmu dokumentalnego, którego wątki zapoczątkowane na misji w Afganistanie splatają się nierozerwalnie z Polską.
We wrześniu 2009 roku w małej afgańskiej wiosce doszło do dramatycznej wymiany ognia z oddziałami talibów. Na pomoc amerykańskiej armii został wysłany polski oddział szybkiego reagowania, w którego szeregach znalazł się kapral Marcin Kulas.
Podczas przeszukiwania wioski żołnierze wpadli w zasadzkę. W wyniku ostrzału kapral Kulas doznał poważnych ran. Z jego ośmioosobowego plutonu tylko trzech żołnierzy było w stanie dalej walczyć. Sierżant Speck ruszył na pomoc polskiemu żołnierzowi. Jak mówi kapral Kulas, tego dnia Corey uratował mu życie.
W tej dokumentalnej historii sierżanta Corey’a poznajemy kilkanaście tygodni po ogłoszeniu przez Prezydenta Joe Bidena decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu. W tym momencie wspomnienia z misji wracają do bohatera filmu ze zdwojoną siłą. Jego koledzy z armii wciąż zmagają się z demonami wojny. Pomagają im wspólne spotkania i polowania na jednej z farm w Tennessee. Długie rozmowy pozwalają na chwilę zapomnieć o wojnie, ale też rozbudzają ciekawość, co stało się z uratowanym polskim żołnierzem? Jak skończyła się ta historia i co robi teraz?
Do sierżanta Specka wraca również temat Polski. Od pokoleń ten kraj był jego przeznaczeniem, ale dopiero wojenne wydarzenia w Afganistanie w 2009 roku stały się dla Corey’a impulsem do poszukiwania polskości, więzi i kontaktu z krajem przodków.
Corey ma polskie, podkrakowskie korzenie. Informacji o swoim pochodzeniu i członkach rodziny poszukuje już w stanach Zjednoczonych: w Muzeum Polski w Ameryce i w tzw. amerykańskiej Częstochowie w Stanie Pensylwania. Będąc w Chicago, odwiedza dziadka, aby u niego poszukać informacji o przodkach. Speck postanawia następnie przyjechać do Polski i na własną rękę poszukać swoich korzeni, a przede wszystkim, spotkać się z Marcinem, bo po afgańskich wydarzeniach stało się jasne, że narodziła się między nimi prawdziwa braterska więź.
Spotkanie rodzin i odnalezienie podkarpackiej wioski, z której emigrowali jego pradziadkowie tylko utwierdziło Coreya w pragnieniu otrzymania polskiego obywatelstwa. Po medalu od Prezydenta Andrzeja Dudy i wyróżnieniu przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich w Ameryce obywatelstwo polskie byłoby zwieńczeniem tej niesamowitej historii.
Reżyseria: Grzegorz Zasępa
Zdjęcia: Grzegorz Hartfiel
Dźwięk: Krzysztof Bąk, Sławomir Pietrzyk
Montaż: Tomasz Bujko
Produkcja: ZPR Media, Telewizja Polska
Producenci Nadzorujący: Ewa Latkowska, Katarzyna Sikorska -Jędral, Radosław Niziołek
Producent: Monika Dąbrowska- Mckinley
„Sierżant”, premiera w TVP1 5 czerwca o godz. 21:15