• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Nagrody dla produkcji Telewizji Polskiej

14:00, 10.06.2022
Nagrody dla produkcji Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

Koprodukcja Telewizji Polskiej „Bóg i wojownicy lunaparków” została nagrodzona na zakończonym 5 czerwca 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W maju zakończył się także 19. Millenium Docs Against Gravity, na którym uhonorowano wyprodukowany wspólnie z TVP film Lidii Dudy „Pisklaki”.

 
Kadr z filmu „Bóg i wojownicy lunaparków” materiały TVP

Bóg i wojownicy lunaparków” Bartłomieja Żmudy otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne pod mecenatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Film jest zapisem krucjaty, jakiej podejmuje się owładnięty religijnym amokiem syn, aby nawrócić ojca, zagorzałego ateistę. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć.

W Konkursie Polskim pokazano również inne filmy powstałe przy wsparciu Telewizji Polskiej:

„Głos” Dominiki Montean-Pańków, który w Krakowie otrzymał Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Milenii Fiedler. Z kolei Nagrodę pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia otrzymał Wojciech Staroń. Produkcja jest opowieścią o uczestnikach nowicjatu, próbą pokazania jak trudne bywa życie zakonnika.

„30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka – czyli historia Michała „Gier” Giercuszkiewicza, mistrza perkusji, znanego głównie z grupy Dżem.

„Zbigniew Seifert. Przerwana podróż” Roberta Kaczmarka – opowieść o zmarłym w wieku 33 lat, będącym u szczytu kariery, skrzypku jazzowym Zbigniewie Seifercie.

„Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej to intymna, autobiograficzna opowieść reżyserki, która ucieka z Londynu do swoich korzeni na Ukrainie, gdzie mieszka jej 84-letnia ciocia Sława.

W dniach 13 - 22 maja odbywał się w Warszawie 19. Millennium Docs Against Gravity. Jednym z laureatów tegorocznego festiwalu został film „Pisklaki” autorstwa Lidii Dudy. Bohaterami dokumentu są: pełna fantazji i charakterna Zosia; niepewny siebie i wrażliwy Oskar; niezależna, ale nieśmiała Kinga. Wszyscy rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają po 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. Obraz otrzymał m.in. Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim. „Pisklaki” zostały też Wyróżnione w Konkursie Głównym o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. Ponadto film otrzymał Nagrodę Bydgoszcz Art.Doc Award oraz Nagrodę TVP Dokument.