• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Znamy laureatów 28. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej

17:01, 16.09.2022
Znamy laureatów 28. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

W piątek, 16 września w Białymstoku podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody i wyróżniania laureatom 28. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej. W tegorocznym PiK dziennikarze rywalizowali w sześciu kategoriach konkursowych i dwóch kategoriach specjalnych.

 
Znamy laureatów 28. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej

Nagrodę główną GRAND PRIX im. Piotra Świąca w kategorii NAJLEPSZY PROGRAM INFORMACYJNY otrzymał zespół „Informacji” z TVP3 Olsztyn. Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia dla zespołów „Kroniki” z TVP3 Kraków oraz „Kuriera Mazowieckiego” z TVP3 Warszawa

W kategorii AUTOR NAJLEPSZEGO NEWSA laureatami pierwszej nagrody zostali Anna Tomczyk, Jerzy Sowwa z TVP3 Rzeszów za materiał „Polacy bronią Szaróweczki”. Decyzją Jury druga nagroda trafiła do Szymona Oślizło z TVP3 Katowice za materiał „Wyjątkowa wieczerza”. Dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymali Bartłomiej Pomianowski z TVP3 Poznań za materiał „Zapomniany strajk kolejarzy” oraz Michał Hetman z TVP3 Lublin za materiał „Ewangelicka kapsuła pamięci”. 

W kategorii AUTOR NAJLEPSZEGO REPORTAŻU laureatką pierwszej nagrody im. Brygidy Frosztęgi-Kmiecik została Wiktoria Matusz z TVP3 Kraków za reportaż „Tu jest nasz dom”. Drugą nagrodę otrzymała Joanna Goszcz-Stasiak z TVP3 Łódź za reportaż „Zatrzymanie w czasie”. Jury doceniło również, przyznając trzecią nagrodę, Kingę Wasilewską z TVP3 Bydgoszcz za reportaż „Szopka z zapałek”. 

Zwycięzcą w kategorii AUTOR NAJLEPSZEGO FILMU DOKUMENTALNEGO został Piotr Jaworski z TVP3 Kraków za film „Gra o koronę”. Laureatami drugiej nagrody zostali Małgorzata Fechner-Puternicka oraz Krzysztof Puternicki z TVP3 Gdańsk za film „Tryptyk gdański cz. 2 – Republika deweloperów”. Trzecią nagrodę otrzymała Paulina Guzik z TVP3 Kraków za film „Szklany dom”. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Beata Hyży-Czołpińska z TVP3 Białystok za film „Drobny, kruchy człowiek”, Dariusz Deberny z TVP3 Opole za film „Prymas uwięziony” , Jerzy Oleszkowicz i Leszek Staroń z TVP3 Rzeszów za film „Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane” oraz Joanna Pieciukiewicz z TVP3 Szczecin za film „Dzieci Wołynia”. 

Dwie równorzędne pierwsze nagrody w kategorii NAJLEPSZY PROGRAM PUBLICYSTYCZNY otrzymały Anna Duda z TVP3 Lublin za program „Strefa otwarta” i Kinga Wasilewska z TVP3 Bydgoszcz za program „Zamknięty świat”. Decyzją Jury dwie równorzędne drugie nagrody trafiły do Ilony Małek i Mariusza Mendyckiego z TVP3 Rzeszów za program „Głos Regionów. Interwencje. Wojna o tereny zielone w Rzeszowie” oraz do Moniki Borkowskiej i Katarzyny Pełki z TVP3 Łódź za program „Głos Regionów. Interwencje”. Trzecią nagrodę otrzymała Bożena Klimus z TVP3 Katowice za program „Senior na fali”. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały: Wiesława Szymczuk z TVP3 Lublin za program „Ukraina. Wojna-Uchodźcy. Pomoc”, Jolanta Roman-Stefanowska z TVP3 Gdańsk za program „Dobri wisti” oraz Jolanta Patyna, Izabela Szukalska, Monika Skrzypczak z TVP3 Katowice za program „I po drzemie. Zło dobrem zwyciężaj”. 

Pierwszą nagrodę w kategorii NAJLEPSZY PROGRAM KULTURALNY otrzymała Iwona Rosiak z TVP3 Wrocław za program „Organy grają do końca…” Laureatką drugiej nagrody została Inka Bogucka z TVP3 Kraków za program „Kultura na ludowo. Twórcy ludowi u Lachów Sądeckich”. Dwie równorzędne trzecie nagrody trafiły do Anny Roży, Marleny Wojnowskiej z TVP3 Kielce za program „Poczytalnia TV” oraz Andrzeja Ciecierskiego z TVP3 Gdańsk za program „Wojtkuskie wspomnienia”. Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia dla Izabeli Fatalskiej i Bartka Wieczorka z TVP3 Lublin za program „Piosenka u Ciebie” i Magdaleny Majewskiej z TVP3 Łódź za program „Po babci, po dziadku”. Wyróżnienie specjalne otrzymał Przemysław Predygier z TVP3 Kielce za koncert „Historia Szarego”. 

Po raz pierwszy w historii konkursu został wybrany DZIENNIKARZ ROKU. Laureatem w tej kategorii specjalnej został Mariusz Mendycki z TVP3 Rzeszów. Druga nagroda została przyznana Annie Trzcińskiej z TVP3 Bydgoszcz, a trzecia nagroda trafiła do Natalii Nowak-Podbrożnej z TVP3 Warszawa. 

W drugiej kategorii specjalnej AUTOR NAJLEPSZYCH ZDJĘĆ nagrody otrzymali: Tomasz Smyk z TVP3 Lublin za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Dziwak? Interpretacje”, Michał Sławiński z TVP3 Katowice za zdjęcia do reportażu „Ratownicy” oraz Robert Rutkowski z TVP3 Lublin za zdjęcia do materiału „Ćwiczenia wojsk NATO”. Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Bartosz Dominik z TVP3 Katowice za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Klub”, Mariusz Grajkowski z TVP3 Poznań za zdjęcia do reportażu „Świat pachnie, jak bursztynowy pył”, Jakub Olszewski z TVP3 Opole za zdjęcia do programu „Zakładka”, Sławomir Romaniuk z TVP3 Białystok za zdjęcia do materiału „Pełna ochrona” oraz Robert Czepielewski z TVP3 Wrocław za zdjęcia do materiału „Chleb z Buczy”. 

Jury 28. PiK: przewodniczący - Jacek Kurski, członkowie: Jarosław Olechowski, Jacek Karnowski, Mariusz Jarosiewicz, Marek Pyza, Rafał Jas, Michał Adamczyk, Maria Stepan, Barbara Włodarczyk, Daniel Liszkiewicz, Krystian Kuczkowski, Ewa Żmigrodzka, David Wildstein, Dorota Łosiewicz, Anita Gargas, Adrian Klarenbach, Kalina Cyz, Aneta Woźniak, Jędrzej Dudkiewicz, Bożena Targosz, Marzena Kawa, Paweł Gajewski, Radosław Sęp, Sławomir Frank, Krzysztof Wawrzyniak.

Gospodarzem tegorocznego PiK był Oddział Terenowy Telewizji Polskiej w Białymstoku. TVP3 i Akademia Telewizyjna w Biurze Zarządzania Kapitałem Ludzkim były głównymi organizatorami 28. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej.