Tematem mijającego tygodnia w świecie nauki było ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. TVP Nauka relacjonowała na żywo te wydarzenia. W weekend, raz jeszcze będzie można poczuć emocje towarzyszące ogłoszeniu tych najważniejszych światowych nagród, a także poznać historię Nagrody oraz sylwetki Noblistów. Antena wyemituje w piątek, 7 października o godzinie 21:05 retransmisję z ogłoszenia Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny dla wybitnego genetyka Svante Pääbo. W sobotę, 8 października o godzinie 16:40 ponownie pokaże wręczenie Nagrody Nobla z fizyki dla Alaina Aspecta, Johna F. Clausera i Antona Zeilingera, a w niedzielę o godzinie 16:40 – z chemii, którą otrzymali Carolyn Bertozzi, Morten Meldal i Barry Sharpless. W poniedziałek, 10 października w TVP Nauka zaprasza na kolejne emocje związane z najwybitniejszymi naukowymi osiągnięciami. O godzinie 11:00 Studio Nagrody Nobla 2022 i transmisja z ogłoszenia laureata w dziedzinie ekonomii.
Najważniejszym na świecie nagrodom przyznawanym za osiągnięcia naukowe będą również poświęcone następujące programy: w sobotę, 8 października o godz. 18.45 „Raport Naukowy”, czyli cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata nauki. W niedzielę, 9 października o godz. 13:30 w „Astronarium” Bogumił Radajewski przybliży komunikację kwantową nawiązując do prac laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki. Tego samego dnia o godzinie 15:30 telewidzowie będą mogli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi historii i współczesności Nagrody Nobla oraz nagrodzonych prac razem z uczestnikami pierwszego odcinka autorskiego teleturnieju TVP pt. „Giganci Nauki”, który poprowadzi Łukasz Nowicki.
W weekend w TVP Nauka nie zabraknie także intrygujących programów. Wielokrotnie nagradzany brytyjski biolog i popularyzator nauki, doceniony przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim oraz Orderem Imperium Brytyjskiego, David Attenborough zabierze widzów w pasjonującą „Podróż przez życie”, opowiadając o szczęściu, wiedzy, bezpieczeństwie, władzy, miłości i nieśmiertelności (sobota i niedziela, godz. 14:00 i 20:00).
Doktor Łukasz Grabarczyk, polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach na Ukrainie, wieloletni szef kliniki „Budzik” w Olsztynie, w sobotę o godz. 12:55 w programie poprowadzi widzów TVP Nauka przez tajniki nowatorskich operacji realizowanych w „Tajemnicach operacji” w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów. W sobotni wieczór o godz. 22:00 TVP Nauka przypomni koncert Jean-Michela Jarre’a zrealizowany z zastosowaniem technologii rzeczywistości wirtualnej w paryskiej katedrze Notre-Dame.
W niedzielę, 9 października w programie „Jesienna eksplozja wiedzy w TVP Nauka” (godz. 18:35) zaprezentowane zostaną informacje dotyczące nadchodzących antenowych propozycji nowego kanału. Natomiast o godz. 21:55 antena przybliży sylwetkę wybitnego, polskiego matematyka Stefana Banacha w filmie Wiesława Saniewskiego z cyklu Telewizji Polskiej „Geniusze i marzyciele” pt. „Banach. Między duchem a materią”.