• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Produkcje i koprodukcja TVP na shortliście festiwalu Rose d’Or

15:57, 14.10.2022
Produkcje i koprodukcja TVP na shortliście festiwalu Rose d’Or!!! pusty LEAD !!!

Przed szansą do nominacji na prestiżowym festiwalu telewizyjnym Rose d’Or stoją dwie produkcje i jedna koprodukcja Telewizji Polskiej. O ostateczną kwalifikację do konkursu zawalczy film dokumentalny „1970”, komedia romantyczna „Miłość jest blisko” oraz widowisko telewizyjne „#SaveUkraine”.

 
Produkcje i koprodukcja TVP na shortliście festiwalu Rose d’Or

Międzynarodowy festiwal Rose d’Or poświęcony jest najlepszym produkcjom telewizyjnym. Na shortliście 61. edycji wydarzenia znalazło się ponad 200 produkcji z 30 państw świata, w tym dwie produkcje i jedna koprodukcja Telewizji Polskiej. Ostateczne nominacje zaprezentowane zostaną na początku listopada.


Produkcja Telewizji Polskiej, komedia romantyczna „Miłość jest blisko” w reżyserii Radka Dunaszewskiego (na shortliście w kategorii Comedy, Drama & Sitcom) przedstawia perypetie Natalii i Adama. Bohaterowie – choć znają się od dziecka, a ich sypialnie dzieli tylko cienka ściana – nigdy nie byli parą. Akcja filmu rozwija się, kiedy los stawia na ich drodze partnerów niemal idealnych. Nastrojowym uzupełnieniem romantycznej narracji jest muzyka Michała Woźniaka.


„#SaveUkraine” – międzynarodowy koncert charytatywny (na shortliście w kategorii Studio Entertainment) zorganizowany został po miesiącu od wojskowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wydarzenie nadawane w języku angielskim ze studia w Warszawie dotarło do 80-milionowej widowni z całego świata. Pomiędzy występami gwiazd muzycznych głos zabrało 30 przywódców politycznych, w tym m.in. Justin Trudeau i Emmanuel Macron.


Film dokumentalny „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego (na shortliście w kategorii Documentary), wyprodukowany przez Kijora Film w koprodukcji z Telewizją Polską oraz Instytutem Pamięci Narodowej, przybliża krwawe wydarzenia grudnia 1970. Tomasz Wolski przenosi widzów do wnętrza gabinetów MSW, gdzie odbywały się narady polityków i wojskowych podejmujących kluczowe w tym czasie decyzje. „1970” jest pierwszym filmem dokumentalnym, w którym wykorzystano rozmowy telefoniczne prowadzone m.in. przez Czesława Kiszczaka, Bogusława Stachurę czy Tadeusza Pietrzaka.


Uroczysta gala rozdania nagród Rose d’Or 2022 odbędzie się 28 listopada. W tym roku członkiem Jury festiwalu jest Marek Solon-Lipiński, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP.