Udziały Jedynki według NM w październiku wyniosły 8,5% w grupie 4+, a w grupie 7-74 były na poziomie 7,9%, w grupie 16-49 kształtowały się na poziomie 5,2%.
Na pierwszym miejscu w rankingu TOP10 miesiąca znalazł się kolejny odcinek serialu „M jak miłość”, który 18 października obejrzało średnio 3 mln widzów według NM, przy 24,5% udziałach. Drugie miejsce w październiku w TOP10 zajął emitowany 16 października, program „Rolnik szuka żony”, który obejrzało 2,9 mln widzów, udziały kształtowały się na poziomie 22,1%.
Porównując wyniki TVP Polonia w okresie wrzesień-październik 2022 we wszystkich analizowanych grupach wiekowych kanał zanotował wzrost udziałów. TVP Polonia w październiku najwyższe udziały uzyskała w grupie 4+, wyniosły one 0,24% i wzrosły o ponad 33,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca i w grupie 16-59 udziały anteny wzrosły również o 33,3%, a w grupie 16 – 49 udziały zwiększyły się o 21,1%.
W październiku 2022 dynamikę wzrostu udziałów w grupach wiekowych 4+ i 7-74 zanotowała również TVP Historia. Udziały anteny w 4+ wzrosły o 3,6%, a w grupie 7-74 wzrost był na poziomie 3,4%.
27 października w TVP Historia swoją premierę miał film dokumentalny „Polscy. Seryjni”, film obejrzało 82 tys. widzów (udziały 0,7%). Produkcja osiągnęła najwyższe wyniki w czwartkowym wieczornym paśmie od początku jesiennej ramówki kanału historycznego TVP.
Kanał TVP Dokument w październiku najwyższy wzrost odnotował w grupach komercyjnych. W grupie 16-59 – udziały anteny wyniosły 0,13% i zwiększyły się o 30% w porównaniu do października poprzedniego roku. W grupie 16-49 udziały anteny rok do roku wzrosły, aż o 100%.
Porównując wyniki TVP Kobieta - udziały anteny w październiku 2022 roku z październikiem 2021 roku w grupie 4+ wzrosły o 28%.
Ważne wydarzenia, nagrody i rocznice w październiku 2022 roku.
3 października wystartował najnowszy kanał publicznego nadawcy – TVP Nauka.
TVP Nauka prezentuje treści oparte na faktach i dowodach naukowych, buduje stałą i lojalną widownię, realizując misję mediów publicznych. Popularyzuje wiedzę z zakresu przyrody, technologii i technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Kanał został podzielony na emitowane każdego dnia pasma tematyczne. Oferta programowa jest skierowana do odbiorcy powyżej 14 roku życia.
Nowy kanał tematyczny jest dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej. Widzowie znajdą go, wybierając numer 20 na pilocie. TVP Nauka oferują sieci telewizji kablowej: TOYA w pakietach Oszczędnym, Wygodnym oraz Bogatym na pozycji 96, a w Vectrze i Multimedia Polska na pozycji 160. Kanał jest dostępny też w sieciach kablowych, m.in.: Promax, SatFilm, Dolsat, TELPOL, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu, JMDI, Spółdzielnia Słowianin, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady, East&West.
W październiku Telewizja Polska świętuje swoje 70 – lecie istnienia
70 lat temu, 25 października 1952 roku o godz. 19:00, Telewizja Polska wyemitowała pierwszy powojenny program telewizyjny. Półgodzinną audycję nadawaną z Instytutu Łączności w Warszawie obejrzano na 24 odbiornikach.
Emisja pierwszego muzyczno-tanecznego show telewizyjnego była wydarzeniem publicznym – widownię zgromadzoną przed telewizorami w klubach i świetlicach przywitała Maria Rosa-Krzyżanowska. Wśród gwiazd premierowego programu byli m.in. Maria Nowosad i Witold Gruca.
Z okazji 70. urodzin Telewizji Polskiej powstał cykl ,,Ludzie Telewizji”, który dostępny jest na profilu fb ,,TVP włącz się”. Jak zmieniała się Telewizja Polska na przestrzeni lat? Jak radzono sobie bez zaawansowanych technologii? Co słychać za kulisami studia telewizyjnego? I co się dzieje w charakteryzatorni i garderobie? O tym opowiadają pracownicy Telewizji Polskiej w rozmowach z Agnieszką Dziekan.
„Erynie” z Marcinem Dorocińskim pierwszą premierą w modelu digital first w TVP VOD
Pierwszą propozycją Telewizji Polskiej dostępną w modelu digital first jest serial „Erynie”. 12-odcinkową ekranizację kultowych powieści Marka Krajewskiego wyreżyserował Borys Lankosz. Premierowe odcinki serialu z Marcinem Dorocińskim w roli głównej użytkownicy mogą oglądać wyłącznie na platformie TVP VOD już od 25 października.
TVP uruchomiła aplikację „Kraina ABC”!
Z myślą o umożliwieniu swobodnego dostępu do dobrych treści, w październiku TVP ABC stworzyła wyjątkową aplikację dla swoich młodych widzów. „Kraina ABC” to bezpłatne oraz bezpieczne multimedialne centrum rozrywki i nauki dla najmłodszych. Aplikacja podzielona jest na sześć stref: Bajki, Programy, TV online, Gry, Muzyka i Sen. Dzięki temu łatwo się po niej poruszać i wybierać audycje. „Kraina ABC” pozbawiona jest reklam, a co za tym idzie ryzyka kontaktu z treściami, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci.
Dzień Papieski widzowie spędzili z TVP
15 października 2 mln widzów w TVP1, TVP INFO i TVP Polonia według MOR obejrzało w momencie najwyższej oglądalności rozmowę z kard. Kazimierzem Nyczem z okazji XXII Dnia Papieskiego. Według Nielsen Media w TOP 10 programów weekendu 7 należało do Telewizji Polskiej. Liderem wśród wszystkich anten w piątek, 14 października z udziałami 9,6% i w niedzielę, 16 października z udziałami na poziomie 8,2% była TVP1.
15 października Dwójka transmitowała uroczystą „Galę wręczenia Nagród TOTUS TUUS”, za działalność na rzecz podniesienia wartości i godności człowieka. Galę uświetniły występy polskich artystów m.in. Jana Traczyka, Andrzeja Lamperta czy Olgi Szomańskiej. Transmisję gali wg MOR obejrzało w momencie najwyższej oglądalności 650 tys. widzów, średnio 452 tys. osób, a wg NM wydarzeniem zainteresowało się średnio 265 tys. osób (udziały 3,4%).
W niedzielę, 16 października TVP1 zaprosiła widzów na galowy koncert „Blask prawdy” z okazji XXII Dnia Papieskiego zorganizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Koncert według MOR obejrzało w piku prawie 1 mln osób, średnio 738 tys. widzów, wg NM średnia widownia koncertu wyniosła 775 tys. osób (udz. 7,3%), a w momencie najwyższej oglądalności 941 tys. widzów.
Produkcje i koprodukcje Telewizji Polskiej zostały nagrodzone na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, który odbył się w Gdyni w dniach 28 września - 1 października 2022 roku. Telewizja Polska była patronem medialnym festiwalu.
Nagroda Prezesa TVP przypadła Ewie Żmigrodzkiej i Krzysztofowi Zwolińskiemu za film dokumentalny prezentujący sylwetkę Bronisława Wildsteina „Bunt i afirmacja”. Producentem filmu jest Telewizja Polska.
Telewizja Polska ufundowała także nagrodę na Pitching Forum Festiwalu NNW. W tym roku uhonorowano Aleksandrę Fudalę-Barańską z TVP3 Katowice za film „Kilof zamiast karabinu”. Nagrodę Dyrektora Festiwalu odebrał Paweł Wysoczański za koprodukcję TVP „Jutro czeka nas długi dzień”. W konkursie Filmów Polskich wyróżniono dwie koprodukcje TVP „Rodzina Wołosiańskich” - reżyseria Rafał Geremek i „Ina Benita. Dwa życia” w reżyserii Jacka Papisa. Nagroda Główna im. Janusza Krupskiego powędrowała do reżyser Marii Dłużewskiej za film dokumentalny „Dzielnieśmy stali, celnie rzucali”, koproducentem filmu jest Telewizja Polska. Nagrodę Publiczności, przyznaną w tym roku po raz pierwszy otrzymał również film koprodukowany przez TVP -„Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego.
3 października podczas gali na 49. Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE 2022 Telewizja Polska została uhonorowana w kategorii Wydarzenie nagrodą „Tytanowego Oka” za „SOLIDARNOŚĆ MEDIÓW Z UKRAINĄ” oraz otrzymała nagrodę okolicznościową za 70 - lecie działalności. Nagrody w imieniu Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, Mateusza Matyszkowicza odebrał Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji.
Kapituła Konkursu „Tytanowego Oka” pierwszy raz w historii zdecydowała się przyznać wspólne nagrody nadawcom w Polsce, w tym TVP, w uznaniu za rzetelne przekazywanie informacji z frontu oraz zaangażowanie w pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
1 października Telewizja Polska została uhonorowana nagrodą FENIKS SPECJALNY 2022 „MEDIALNY” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W imieniu Prezesa Zarządu TVP Mateusza Matyszkowicza statuetkę odebrała Aneta Woźniak, dyrektor Centrum Kultury i Historii. Uroczysta Gala wręczenia nagród FENIKS 2022 odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.