Biografia Karoliny Kaczorowskiej uważana jest za symboliczną dla losów jej pokolenia. Po zesłaniu w głąb ZSRR Karolina Kaczorowska przeszła długi szlak, który doprowadził ją do Londynu, gdzie pracowała na rzecz zachowania polskiej tożsamości.
Film pokazuje m.in. ostatnią podróż Karoliny Kaczorowskiej do Polski – sprowadzenie urny z prochami i uroczystości pogrzebowe w Świątyni Opatrzności Bożej, w której spoczęła obok swojego męża – w Panteonie Wielkich Polaków.
Jak podkreśla Jadwiga Nowakowska, reżyserka dokumentu, film zaczął powstawać w momencie sprowadzenia do Polski urny z prochami pani prezydentowej. Bardzo trudno robić film o kimś, kto już nie żyje – zaznacza Jadwiga Nowakowska, dodając, że na szczęście zachował się w archiwum TVP zapis rozmowy z Karoliną Kaczorowską, którą przeprowadził redaktor Krzysztof Tadej, o najważniejszych chwilach jej życia. Dotarłam do osób blisko związanych z panią prezydentową, które w sposób niezwykle interesujący wspominają ciekawe epizody z życia bohaterki filmu – mówi reżyserka, dodając, że w ten sposób powstała opowieść o wyjątkowej kobiecie, która fascynowała swoją odwagą, patriotyzmem i hartem ducha.
Jadwiga Kaczorowska, córka Ryszarda i Karoliny Kaczorowskiej, wspominając działalność swoich rodziców przypomniała ich zaangażowanie w funkcjonowanie licznych organizacji skupiających Polaków w Wielkiej Brytanii. Podkreśliła, że służba Karoliny Kaczorowskiej była podyktowana tym, że „zawsze miała Polskę w sercu”. A teraz prosimy: Polsko, weź ją do swojego serca – powiedziała córka pary prezydenckiej w trakcie uroczystości pogrzebowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.